HUB CITY 0230-19758 Worm Reducer, 0.053 Hp, 0.875 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2.06" |
| Gear Type | Double Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Hp | 0.053 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Motor Frame Size | 56C |
| Output | 0.73 RPM |
| Output Diameter | 7/8" |
| Output Shaft | Shaft |
| Output Torque Rating | 1224 lbs.-in. |
| Ratio | 2400:1 |
| Service Factor | 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 17.55 |
| Ship height (cm) | 34.29 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 31.12 |
Product Variants
| Model | output | ratio | gear type | center distance | input style | housing material | motor frame size | service factor | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0230-19725 | 8.75 RPM | 200:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | 1 | - | RFQ
|
| 0230-19734 | 1.46 RPM | 1200:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | 1 | - | RFQ
|
| 0230-19733 | 1.75 RPM | 1000:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | 1 | - | RFQ
|
| 0230-19727 | 5.83 RPM | 300:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | 1 | - | RFQ
|
| 0230-19740 | 0.49 RPM | 3600:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | 1 | - | RFQ
|
| 0230-19755 | 1.17 RPM | 1500:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | 1 | - | RFQ
|
| 0230-19739 | 0.58 RPM | 3000:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | 1 | - | RFQ
|
Explore Products
- MORSE DRUM 400A-96SS-111 Hydra-Lift Karrier, 2.43m, Stainless, Power Lift/Tilt, Exp-Proof 1-ph
- ALTRONIX NetWay1E Midspan Injector, PoE / PoE+ / LTPoE++, Shutdown, 115VAC Input
- TITAN FASTENERS ZUB10012
- VEGA TOOLS 150P2A Power Bit, Phillips, #2 Tip Size, 2 Inch Length
- RAMFAN WD5010 WF540 Water Powered Ventilator, 1.5 Inch Bsp Inlet, 2.5 Inch Outlet
- TITAN FASTENERS BLA06
- MILWAUKEE VALVE 37184A Ball Valve, 3 Piece, Carbon Steel, 1 Inch Valve Size
- APPROVED VENDOR WWG600500050012 Key Stock, Oversized, Alloy Steel, 1/2 Inx1/2 In Size, 12 In Lg., Plain
Explore More
- KEYSHAFT
- Detent Lock Pop and Plunger Pins
- Temp./Humidity/Pressure Transmitter Acc.
- Drench Hoses
- Linear Guide Rail Carriage Assemblies
- Battery and Cable Connectors
- REVCOR Blade Fan 20 Inch
- AKRO-MILS 30255 Akrobins Plastic Storage Bins
- OIL SAFE Drum Workstation QC Upgrade Kits
- ANSELL 08-352 Alphatec Neoprene Chemical Resistant Gloves
- CONDOR Anti-Scratch Frameless Safety Glasses
- CJT KOOLCARB Carbide-Tipped Jobber Drill Bit, TiN Finish
- ANVIL Pipe Saddle Supports
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 Fitting Special Reinforced Caps, SR Fipt SS Collar
- DESTACO RP Series Parallel Grippers
- 3M Disc Pad Holders
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-19758 Worm Reducer, 0.053 Hp, 0.875 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron

