HUB CITY 0230-19755 Worm Reducer, 0.069 Hp, 0.875 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2.06" |
| Gear Type | Double Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Hp | 0.069 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Motor Frame Size | 56C |
| Output | 1.17 RPM |
| Output Diameter | 7/8" |
| Output Shaft | Shaft |
| Output Torque Rating | 1238 lbs.-in. |
| Ratio | 1500:1 |
| Service Factor | 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 17.55 |
| Ship height (cm) | 34.29 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 31.12 |
Product Variants
| Model | output | ratio | gear type | center distance | input style | housing material | motor frame size | service factor | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0230-19725 | 8.75 RPM | 200:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | 1 | - | RFQ
|
| 0230-19734 | 1.46 RPM | 1200:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | 1 | - | RFQ
|
| 0230-19733 | 1.75 RPM | 1000:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | 1 | - | RFQ
|
| 0230-19727 | 5.83 RPM | 300:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | 1 | - | RFQ
|
| 0230-19740 | 0.49 RPM | 3600:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | 1 | - | RFQ
|
| 0230-19739 | 0.58 RPM | 3000:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | 1 | - | RFQ
|
| 0230-19760 | 0.49 RPM | 3600:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | 1 | - | RFQ
|
Explore Products
- TB WOODS WE4H158 Dura-Flex BTS Hub, Low Carbon Steel, WE4 Size, 1.625 inch Bore Dia.
- MARTIN SPROCKET SK 55MM Quick Detachable Bushing, 2.165 Inch Bore, 1.938 Inch Length, Ductile Iron
- MAIN FILTER INC. MF0610560 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 6.71 Inch Height
- SMC VALVES MY1C25G-300AH Guided Cylinder, 25 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- STEARNS BRAKES 1087351S2GQB Brake Assembly
- NORLAKE 123796 NOR-LAKE SCIENTIFIC 123796
- HAMMOND EN4SD16126WSS Enclosure, 16 x 12 x 6 Inch Size, Wall Mount, 304 Stainless Steel, #4 Brush Finish
Explore More
- KEYSHAFT
- Sanitary Ball/Shut Off Valves
- Closures
- Flexible Metal Conduit Fittings
- Gage Blocks/Clamps Surveillance Masters
- Convolute Non-Woven Wheels
- CONDOR Welding Gloves, Wing Thumb, Standard, Cowhide, Blue
- KRYTOX GPL 207 Series Standard Grade Grease
- DESTACO G Series Straight Line Action Clamps
- HUBBELL-WIEGMANN RSC Series, Junction Box Screw Cover Enclosures
- GRAINGER Standard Plate Caster, Swivel, Polyurethane
- BALDOR / DODGE QD Series, SD, V Belt Sheaves
- MORSE CUTTING TOOLS 1340B Series Jobber Length Drills, High Speed Steel
- JAMCO 4 Shelf 3 Sided Mesh Trucks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-19755 Worm Reducer, 0.069 Hp, 0.875 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron

