HUB CITY 0230-19733 Worm Reducer, 0.09 Hp, 0.875 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2.06" |
| Gear Type | Double Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Hp | 9/100 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Motor Frame Size | 56C |
| Output | 1.75 RPM |
| Output Diameter | 7/8" |
| Output Shaft | Shaft |
| Output Torque Rating | 1233 lbs.-in. |
| Ratio | 1000:1 |
| Service Factor | 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 17.55 |
| Ship height (cm) | 34.29 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 31.12 |
Product Variants
| Model | output | ratio | gear type | center distance | input style | housing material | motor frame size | service factor | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0230-19725 | 8.75 RPM | 200:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | 1 | - | RFQ
|
| 0230-19734 | 1.46 RPM | 1200:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | 1 | - | RFQ
|
| 0230-19727 | 5.83 RPM | 300:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | 1 | - | RFQ
|
| 0230-19740 | 0.49 RPM | 3600:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | 1 | - | RFQ
|
| 0230-19755 | 1.17 RPM | 1500:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | 1 | - | RFQ
|
| 0230-19739 | 0.58 RPM | 3000:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | 1 | - | RFQ
|
| 0230-19760 | 0.49 RPM | 3600:1 | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | 1 | - | RFQ
|
Explore Products
- THOMAS & BETTS 1229AL Bushing, 3 Inch Size
- ACME ELECTRIC T2A795171S Distribution Transformer, Low Voltage, Three Phase, 600/480V, 6kVA
- SMC VALVES VQ4200-5-03 Valve, 4/5 Port Size
- THERN TA5-24AX1 Power Air Winch, 18000 lbs. Capacity, with 24 Inch Drum, Auto Band Brake, 17.8 HP
- KLEIN TOOLS 60161 60161-3 Safety Glass, Semi Frame, Clear Lens, Polycarbonate Lens
- OSG 654037512 Extra Long Drill Bit, 3/8 Inch Size, 9.50 mm Shank Dia., 290 mm Overall Length
- DDS 10015012SC Rotary Shaft Oil Seal, Sc, Nitrile, 100 mm ID, 150 mm Od, 12 mm Width
- TOUGH GUY 1NE74 Dust Mop Replacement Head, Hook-and-Loop, Microfiber, 48 Inch Width, 6 in Dp, Launderable, Blue
Explore More
- KEYSHAFT
- Carbon Monoxide and Smoke Detectors
- Signal Conditioner
- Specialty Micrometers
- Cargo Bars and Hoops
- Upblast Centrifugal Roof Ventilators
- ANSELL 28-507 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- ANSELL Comarex Natural Rubber Latex Gloves
- DESTACO 604 Series Straight Line Action Clamps
- DWYER INSTRUMENTS DPG-100 Series Digital Pressure Gages
- LAMP ESR3 Series Full Extension Drawer Slides
- MAGLINER Pallet Dollies
- BOSCH O-Rings
- WATTS RK-909RPDA Backflow Preventer Repair Kit
- ANVIL ASTG Series Top Grid Nuts, Electro-Galvanized
- STARRETT 91264 Series Duratec Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-19733 Worm Reducer, 0.09 Hp, 0.875 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron

