HUB CITY 0230-18835 Worm Reducer, 0.048 Hp, 1.000 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Center Distance Range | 1" to 3 1/4" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Double Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Style | C Face Quill |
| Max. Input Hp | 0.048 hp |
| Output Dia. | 1" |
| Output Rpm | 1.17 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Torque Range | 500 lbs.-in. to 1000 lbs.-in. |
| Product Datasheet | hub-city-0229-02480.pdf |
| Product Line | Powercubex Worm Gear Drive |
| Product Type | Right Angle |
| Ratio | 1500:1 |
| Ratio Range | 1000:1 to 2500:1 |
| Service Factor | 1 |
| Torque Rating | 806 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.05 |
| Ship height (cm) | 19.05 |
| Ship length (cm) | 33.66 |
| Ship width (cm) | 31.75 |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | gear type | max. input hp | ratio | output rpm | output shaft | series | center distance | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0230-18584 | Worm | 0.251 hp @ 1750 RPM | 150:1 | 11.7 RPM | - | 1800 Series | 1 3/4" | 56C | €1,616.23 | RFQ
|
![]() |
0230-18593 | Worm | 0.056 hp @ 1750 RPM | 1000:1 | 1.75 RPM | - | 1800 Series | 1 3/4" | 56C | €1,616.23 | RFQ
|
![]() |
0230-18585 | Worm | 0.187 hp @ 1750 RPM | 200:1 | 8.75 RPM | - | 1800 Series | 1 3/4" | 56C | €1,616.23 | RFQ
|
![]() |
0230-18703 | Double Worm | - | 100:1 | 17.5 RPM | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | €1,872.34 | |
![]() |
0230-18704 | Double Worm | 0.251 hp | 150:1 | 11.7 RPM | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | €1,872.34 | |
![]() |
0230-18827 | Double Worm | - | 300:1 | 5.83 RPM | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | €1,707.50 | |
![]() |
0230-18828 | Double Worm | 0.107 hp | 400:1 | - | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | - | RFQ
|
Explore Products
- LOVEJOY 69790405233 1040 HUB SOLID Grid Coupling Hub, Bore Diameter 12 - 42 mm, Length 2 Inch, Steel
- GRAINGER 20r2.75-24 Alloy Steel Rod, 2 3/4 Inch Outside Dia, +0.000 in/-0.005 in, 24 Inch Overall Length
- BOSCH SR6R060 Sand, 6 Inch Sanding Disc 6-Hole Red 60 Grit
- COXREELS 1660-1528-EB Motorized Hose Reel, Medium Pressure, 1 Inch Inner Dia., 250 Feet Length
- CASH VALVE FR-FHWSCFZZS02-D6 Pressure Valve, 2 Inch Size, Iron, Water/Air, 125-300 PSI, Buna-N
- REGAL 057034JM95 Cobalt End Mill With TiN Coated, 1 Inch Dia., 10-1/2 Inch Length, 5 Flutes
- APOLLO VALVES 87A90A24MP SS Full Port Ball Valve, Spiral Wound Graphite Body Seal, Positive Material Identification 4 Inch, 2 x Flange
Explore More
- KEYSHAFT
- Belt/Disc Sanders
- Spherical Bearings
- Galvanized Pipe Fittings
- Antistatic Systems
- Automatic Flush Valves
- CONDOR Heat Resistant Gloves, Kevlar/Cotton
- CONDOR Smooth PU Coated Knit Gnereal Purpose Chemical Resistant Gloves
- JOHN GUEST Male Connectors, BSPT Thread, Acetal Gray
- TEMPCO PCT-2000 Series Temperature Controls
- NUMATICS Solenoid Air Control Valve 4-Way, 2-Position
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Partition Hanging Basket Clear Label Holders
- REGAL Spiral Point Taps, Plug, HSS, Chrome Over Nitride
- TECHFLEX Standard Cable Sleeving
- MANITOWOC Filters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-18835 Worm Reducer, 0.048 Hp, 1.000 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron






