HUB CITY 0230-18827 Worm Reducer, 0.143 Hp at 1750 RPM Hp, 1.000 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,707.50 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Center Distance Range | 1" to 3 1/4" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Double Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Hp | 0.143 hp |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 0.143 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Output Dia. | 1" |
| Output Rpm | 5.83 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Torque Range | 500 lbs.-in. to 1000 lbs.-in. |
| Product Datasheet | hub-city-0229-02480.pdf |
| Product Line | Powercubex Worm Gear Drive |
| Product Type | Right Angle |
| Ratio | 300:1 |
| Ratio Range | 250:1 to 500:1 |
| Service Factor | 1 |
| Torque Rating | 788 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.05 |
| Ship height (cm) | 19.05 |
| Ship length (cm) | 33.66 |
| Ship width (cm) | 31.75 |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | gear type | max. input hp | ratio | output rpm | output shaft | series | center distance | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0230-18584 | Worm | 0.251 hp @ 1750 RPM | 150:1 | 11.7 RPM | - | 1800 Series | 1 3/4" | 56C | €1,616.23 | RFQ
|
![]() |
0230-18593 | Worm | 0.056 hp @ 1750 RPM | 1000:1 | 1.75 RPM | - | 1800 Series | 1 3/4" | 56C | €1,616.23 | RFQ
|
![]() |
0230-18585 | Worm | 0.187 hp @ 1750 RPM | 200:1 | 8.75 RPM | - | 1800 Series | 1 3/4" | 56C | €1,616.23 | RFQ
|
![]() |
0230-18703 | Double Worm | - | 100:1 | 17.5 RPM | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | €1,872.34 | |
![]() |
0230-18704 | Double Worm | 0.251 hp | 150:1 | 11.7 RPM | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | €1,872.34 | |
![]() |
0230-18828 | Double Worm | 0.107 hp | 400:1 | - | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | - | RFQ
|
![]() |
0230-18835 | Double Worm | 0.048 hp | 1500:1 | 1.17 RPM | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | - | RFQ
|
Explore Products
- EATON GHB3060I Circuit Breaker, Type Ghb, 3-Phase, Four-Wire, 60 Amp Load, 3-Pole
- VOLLRATH 46129-2 Upright-Left Insta Bloom
- PASS AND SEYMOUR TR63-HI Duplex Receptacle, Hospital Grade, Tamper Resistant, 20A, 125V, Ivory
- SLOAN 3850796
- COXREELS 1185-1124-E-BUXX Motorized Hose Reel, Medium Pressure, 1-1/2 Inch Inner Dia., 50 feet Length
- GRAINGER HCI508701500USA-085P Hex Head Cap Screw, 7/8 In - 9 Thread Size, Steel, 1 1/2 In Lg., 35/64 In Head Ht., Gr. 5
- SMC VALVES VFS5310-3DZA Valve, 4/5 Port Size
- BALDOR / DODGE 454415 MTA4207H Input Pin
Explore More
- KEYSHAFT
- Supplied Air Accessories
- Utility Waste Containers
- Collar Bearings
- Socket Set Screw Sets
- Carpet Extractor Accessories
- RINGERS GLOVES Durable Extrication Gloves
- ANSELL 37-175 Alphatec Solvex Comfortable Chemical Gloves
- SALISBURY Class 00 Electrical Gloves Kit, 11 Inch, Red
- KRYTOX FPG 028 Series Type IV Aerospace Grease
- TEMPCO Sanitizing Sink/Tank Immersion Heaters
- PARKER B Series, Ball Valves
- HOFFMAN Type 12 Removable Hinge Quick Release Latch Junction Boxes
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 1 1/4-7 Unc Lh
- WRIGHT TOOL Fractional Standard And Deep Socket Sets
- NIBCO 4603 Series Female Adapters, Slip x FIPT, PVC Schedule 40
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-18827 Worm Reducer, 0.143 Hp at 1750 RPM Hp, 1.000 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
€1,707.50 /unit






