HUB CITY 0230-18584 Worm Reducer, 0.251 Hp at 1750 RPM Hp, 0.750 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
€1,616.23 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Center Distance Range | 1" Thru 3.25" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Height | 7.5 |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Type | C Face Quill |
| Keyway Size | 3/16" x 3/32" |
| Length | 13.25 |
| Material | Cast Iron |
| Max. Input Hp | 0.251 hp @ 1750 RPM |
| Mounting Style | Select |
| Output Diameter | 3/4" |
| Output Rpm | 11.7 RPM |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Range | 500 lbs.-in. to 1000 lbs.-in. |
| Output Torque Rating | 775 lbs.-in. |
| Output Type | Shaft |
| Overhung Load | 550 |
| Ratio | 150:1 |
| Ratio Range | 100:1 to 250:1 |
| Series | 1800 Series |
| Service Factor | 1 |
| Style | Single Output |
| Width | 12.5 |
Product Variants
| Product | Model | gear type | max. input hp | ratio | output rpm | output shaft | series | center distance | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0230-18593 | Worm | 0.056 hp @ 1750 RPM | 1000:1 | 1.75 RPM | - | 1800 Series | 1 3/4" | 56C | €1,616.23 | RFQ
|
![]() |
0230-18585 | Worm | 0.187 hp @ 1750 RPM | 200:1 | 8.75 RPM | - | 1800 Series | 1 3/4" | 56C | €1,616.23 | RFQ
|
![]() |
0230-18703 | Double Worm | - | 100:1 | 17.5 RPM | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | €1,872.34 | |
![]() |
0230-18704 | Double Worm | 0.251 hp | 150:1 | 11.7 RPM | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | €1,872.34 | |
![]() |
0230-18827 | Double Worm | - | 300:1 | 5.83 RPM | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | €1,707.50 | |
![]() |
0230-18828 | Double Worm | 0.107 hp | 400:1 | - | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | - | RFQ
|
![]() |
0230-18835 | Double Worm | 0.048 hp | 1500:1 | 1.17 RPM | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | - | RFQ
|
Explore Products
- SUPCO SF1441 Access Body, 1/4 Inch Sae
- WOODHEAD 1200870220 4430P7A10M006 Double Ended Cordset, 3 Pole, Male To Female, 24 AWG, PVC, Cable, 0.6m
- HUBBELL-WIEGMANN SC181808 Enclosure Screw 8d x 18w x 18h Inch
- SMC VALVES NCDA1F250-2400-XB5 Tie Rod Cylinder, 2.5 Inch Size
- AME INTERNATIONAL TPM20207AK Parts Kit
- HAYWARD RPV1037TPE1 Pressure Reducing Control Valve, 3/8 Inch Pipe Size, Threaded, 250 psi Op Pressure, PVC
- CASH VALVE FRM-ACZSZSZF03-E4 Cryogenic Valve, 1/4 Inch Size, 50-150 PSI, Stainless Steel, Fillister Screw
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Cut-Off Tools
- Linoleum and Vinyl Flooring Tools
- Door Closers
- Abrasive Sharpening Files
- Clutch Plates and Pad Holders
- SHARPE VALVES Forged Carbon Steel Globe Valve, Socket Weld
- ECKO Ventilation Ducts
- ANSELL 72-025 Hyflex Cut Resistant Gloves
- ANSELL 96-002 Activarmr Goatskin Leather Protector Gloves
- LOC-LINE NPT Connectors
- ADAPT-ALL Countersink Plug
- ARLINGTON INDUSTRIES EMT Coupling, Set Screw, Zinc
- ZSI-FOSTER Beta Standard Series Cover Plates, Stainless Steel
- SPEARS VALVES PVC ASTM Schedule 40 White Male Adapters, MBSP x ASTM Socket
- WEG Tefc C Face, Foot Mount, Rolled Steel Brake Motors, Three Phase
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-18584 Worm Reducer, 0.251 Hp at 1750 RPM Hp, 0.750 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
€1,616.23 /unit






