HUB CITY 0220-07808 Worm Gear Drive, Single Reduction, Solid Input/Output Shaft, Left Worm, Gray
Get it by Tuesday, Apr 14
€979.97 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Left |
| Output Diameter | 1 3/8" |
| Output Type | Shaft |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 20:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 29.25 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | output diameter | ratio | gear type | input style | paint/coating | output type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-76912 | 210 Series | 2.1" | 7/8" | 50:1 | Worm | Solid Input Shaft | Gray | Shaft | €475.78 | |
| 0220-78083 | 320 Series | 3 1/5" | 1 3/8" | 20:1 | Worm | Solid Input Shaft | Gray | Shaft | €861.17 | |
| 0220-07812 | 320L Series | 3 1/5" | 1 3/8" | 50:1 | Worm | Solid Input Shaft | Gray | Shaft | €979.97 | |
| 0220-78081 | 320 Series | 3 1/5" | 1 3/8" | 10:1 | Worm | Solid Input Shaft | Gray | Shaft | €861.17 | |
| 0220-76717 | 130 Series | 1.3" | 5/8" | 60:1 | Worm | Solid Input Shaft | Gray | Shaft | €387.09 | |
| 0220-76910 | 210 Series | 2.1" | 7/8" | 30:1 | Worm | Solid Input Shaft | Gray | Shaft | €475.78 | |
| 0220-07400 | 260L Series | 2 3/5" | 1 1/4" | 10:1 | Worm | Solid Input Shaft | Gray | Shaft | €736.68 |
Explore Products
- MARTIN SPROCKET 60BS37 2 7/16 Roller Chain Sprocket, Bore To Size, 2.438 Inch Bore, 9.262 Inch Outside Dia. Steel
- TITAN FASTENERS ZDA9455X3232
- MILWAUKEE 49-56-9698 Hole Saw, 4 1/4 Inch Saw Dia, 3/5 Teeth per Inch, 1 5/8 Inch Max. Cutting Dp, Bi-Metal
- SMC VALVES SY5220-5DZD-01 Valve, 1/8 Port Size
- ANVIL 0333642163 Nipple, XXH, Steel, Plated, Seamless, Pipe Size 3/4", Close Length 4"
- SLOAN 3324050 EFX-600-HLT-TEE-CP-0.5GPM-MLM-FCT Base Body Faucet, Low Integrated, Deck Mounted, Hardwired, Infrared, 0.5 gpm, CP Finish
- GRAINGER 639_36_0 Stainless Steel Flat Bar, 316, 0.125 Inch Thick, 1 Inch X 36 Inch Size, Hot Rolled, Mill
- PARKER 8MA8N-316 8MA8N-316-GR Compression Fitting, Two Ferrule Compression, 1/2 Inch Size, SS
Explore More
- KEYSHAFT
- Impact Wrench Accessories
- Mud and Paint Mixer Attachments
- Bench Triple Output DC Power Supplies
- Voice Data Outlets Boxes Faceplates
- Flexible Cylinder Hones
- MCR SAFETY Ninja Ice Insulated Black Work Gloves
- BURNDY HYSTACK Terminal Stacking Adapters
- ANVIL 001LDG Series Adjustable Clevis Hangers, Electro-Galvanized, Light Duty, Imperial
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Volumetric Flasks, Wide Mouth, Class A
- KERN AND SOHN IXS-NM Series IP Protected Platform Scales
- TE-CO Nuzzler Edge Clamps
- UNIWELD Carrying Stands
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07808 Worm Gear Drive, Single Reduction, Solid Input/Output Shaft, Left Worm, Gray
€979.97 /unit
