HUB CITY 0220-07812 Worm Gear Drive, Single Reduction, Solid Input/Output Shaft, Left Worm, Gray
Get it by Tuesday, Apr 14
€979.97 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Left |
| Output Diameter | 1 3/8" |
| Output Type | Shaft |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 50:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 29.25 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | output diameter | ratio | gear type | input style | paint/coating | output type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-76912 | 210 Series | 2.1" | 7/8" | 50:1 | Worm | Solid Input Shaft | Gray | Shaft | €475.78 | |
| 0220-78083 | 320 Series | 3 1/5" | 1 3/8" | 20:1 | Worm | Solid Input Shaft | Gray | Shaft | €861.17 | |
| 0220-78081 | 320 Series | 3 1/5" | 1 3/8" | 10:1 | Worm | Solid Input Shaft | Gray | Shaft | €861.17 | |
| 0220-76717 | 130 Series | 1.3" | 5/8" | 60:1 | Worm | Solid Input Shaft | Gray | Shaft | €387.09 | |
| 0220-76910 | 210 Series | 2.1" | 7/8" | 30:1 | Worm | Solid Input Shaft | Gray | Shaft | €475.78 | |
| 0220-07400 | 260L Series | 2 3/5" | 1 1/4" | 10:1 | Worm | Solid Input Shaft | Gray | Shaft | €736.68 | |
| 0220-07807 | 320L Series | 3 1/5" | 1 3/8" | 15:1 | Worm | Solid Input Shaft | Gray | Shaft | €979.97 |
Explore Products
- AIRMASTER FAN 21761 30MP-1-1/2M Air Blaster, Direct Drive, Medium Stand, 3 Phase, Propeller Diameter 30 Inch
- SLOAN 3982698 REGAL 186-1.5-XL-XYV Urinal Flushometer, Manual, 1.5 gpf, XL Sweat Solder Adapter Kit, PC Finish, Top Spud
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS P125NBK Insulated Connector 1-1/4 Inch Nylon
- PLAST-O-MATIC EBVF2-4-200EPT-PF Electrically Actuated Ball Valve, PVDF, NPT Threaded Connection, EPDM Seal, 2 Inch Size
- SALSBURY INDUSTRIES 19148-12ZSC Cell Phone Storage Locker, 24 x 25.5 x 9.25 Inch Size, 4 Door High, Bronze
- GROVE GEAR GR8300093.00 GR-BM830-50-R-140 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Cast Iron
- DIXON CF100-8CS Ferrule, Crimp Style, 1.75 Inch I.D., 1-41/64 to 1-44/64 Inch O.D., Carbon Steel
- DAYTON 2TAE8 Cable 3/16 Inch L100ft Working Load Limit 840lb 7 x 19 Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Masking Tapes
- Welding Cylinder Carts
- Caster Wheels
- Double End Threaded Studs
- Scaffolding
- FERNCO No Hub Couplings
- CONDOR Rain Poncho Reuseable Rainwear
- ANSELL 11-537 Hyflex Ultralight Cut Resistant Industrial Safety Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Self-Standing Transport Tube Caps
- SUPER-STRUT Slotted Channel
- HALTEC Valve Caps
- KUNKLE Series 911 Safety Relief Valves
- KIMBLE CHASE KimCote Solution Bottles, Color-Coded PTFE Flathead Stoppers
- STEINER INDUSTRIES 8210 Welding Cape Sleeves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07812 Worm Gear Drive, Single Reduction, Solid Input/Output Shaft, Left Worm, Gray
€979.97 /unit
