HOFFMAN A30H2410GQRLP Enclosure 30.25 Inch Height x 24.25 Inch Width x 10 Inch Depth | AG2QMW 32FA42
HOFFMAN A30H2410GQRLP 29540 Enclosure 30.25 Inch Height x 24.25 Inch Width x 10 Inch Depth
Item: AG2QMWModel: A30H2410GQRLPCross Ref: 32FA42 / 29540
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Item Enclosure
Basic Material Non Metallic
Body Material Thickness 0.14"
Closure Method Quick Release Latch
Color Gray
Compatible Panel Model Number A30P24, A30P24G
Cover Type Hinged
Depth 10"
Enclosure Cover Features Quick Release Latches
Enclosure Height 30 1/4"
Enclosure Material Fiberglass
Enclosure Width 24 1/4"
Environment Washdown And Corrosion Resistant
Finish Smooth Matte
Gasket Seamless Foam In Place
Gasket Material Seamless Foam In Place
Ip Rating IP66
Mounting Type Wall
Nema Enclosure Rating NEMA 3, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 12, NEMA 13
Nema Rating NEMA 3, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 12, NEMA 13
Nominal Depth 10"
Nominal Height 30"
Nominal Width 24"
Overall Depth 10"
Overall Height 30 1/4"
Overall Width 24 1/4"
Panel Height 27"
Panel Width 21"