HOFFMAN A20H1606GQRLP Enclosure 20.19 Inch Height x 16.25 Inch Width x 6 Inch Depth | AG2QMM 32FA34
HOFFMAN A20H1606GQRLP 22610 Enclosure 20.19 Inch Height x 16.25 Inch Width x 6 Inch Depth
Item: AG2QMMModel: A20H1606GQRLPCross Ref: 32FA34 / 22610
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Enclosure
Basic Material Non Metallic
Body Material Thickness 0.14"
Closure Method Quick Release Latch
Color Gray
Compatible Panel Model Number A20P16, A20P16G
Cover Closure Type Hinged
Cover Style Solid
Cover Type Hinged
Depth 6"
Enclosure Cover Features Quick Release Latches
Enclosure Height 20.19"
Enclosure Material Fiberglass
Enclosure Width 16 1/4"
Environment Washdown And Corrosion Resistant
Finish Smooth Matte
Gasket Seamless Foam In Place
Gasket Material Seamless Foam In Place
Ip Rating IP66
Knockouts Not Included
Knockouts / No Knockouts No Knockouts
Mounting Wall
Mounting Type Wall
Nema Enclosure Rating NEMA 3, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 12, NEMA 13
Nema Rating NEMA 3, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 12, NEMA 13
Nominal Depth 6"
Nominal Height 20"
Nominal Width 16"
Overall Depth 6"
Overall Height 20.19"
Overall Width 16 1/4"
Panel Height 17"
Panel Width 13"