HOFFMAN A30H2408GQRLP Enclosure 30.25 Inch Height x 24.25 Inch Width x 8 Inch Depth | AG2QMV 32FA41
HOFFMAN A30H2408GQRLP 22650 Enclosure 30.25 Inch Height x 24.25 Inch Width x 8 Inch Depth
Item: AG2QMVModel: A30H2408GQRLPCross Ref: 32FA41 / 22650
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Enclosure
Basic Material Non Metallic
Body Material Thickness 0.14"
Closure Method Quick Release Latch
Color Gray
Compatible Panel Model Number A30P24, A30P24G
Cover Closure Type Hinged
Cover Style Solid
Cover Type Hinged
Depth 8"
Enclosure Cover Features Quick Release Latches
Enclosure Height 30 1/4"
Enclosure Material Fiberglass
Enclosure Width 24 1/4"
Environment Washdown And Corrosion Resistant
Finish Smooth Matte
Gasket Seamless Foam In Place
Gasket Material Seamless Foam In Place
Ip Rating IP66
Knockouts Not Included
Knockouts / No Knockouts No Knockouts
Mounting Wall
Mounting Type Wall
Nema Enclosure Rating NEMA 3, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 12, NEMA 13
Nema Rating NEMA 3, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 12, NEMA 13
Nominal Depth 8"
Nominal Height 30"
Nominal Width 24"
Overall Depth 8"
Overall Height 30 1/4"
Overall Width 24 1/4"
Panel Height 27"
Panel Width 21"