HALLOWELL 835W18EVA-PT Wardrobe Storage Cabinet 20 Gauge 78 Inch Height | AC6JDT 34A320
HALLOWELL 835W18EVA-PT Wardrobe Storage Cabinet 20 Gauge 78 Inch Height
Item: AC6JDTModel: 835W18EVA-PTCross Ref: 34A320
Item Wardrobe Storage Cabinet
Assembled/unassembled Assembled
Assembly Assembled
Audit Trail Storage Not Available
Base Type Frame
Cabinet Color Tan
Cabinet Finish Powder Coated
Cabinet Material Steel
Cabinet Storage Components Hanging Rods, Shelves
Color Parchment
Door Material Thickness 20 ga.
Door Type Ventilated
Duty Rating Medium Duty
Frame Assembled Assembled
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Handle Single
Includes Full Width Coat Rod, Full Width Top Shelf
Locking System Three Point
Material Cold Rolled Sheet Steel
Number Of Shelves 1
Overall Depth 18"
Overall Width 36"
Panel Material Thickness 20 ga.
Shelf Adjustability Adjustable
Shelf Adjustment Increments 2"