HALLOWELL 845W18EVA-PT Wardrobe Storage Cabinet 20 Gauge 78 Inch Height | AC6JEM 34A338
HALLOWELL 845W18EVA-PT Wardrobe Storage Cabinet 20 Gauge 78 Inch Height
Item: AC6JEMModel: 845W18EVA-PTCross Ref: 34A338
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Wardrobe Storage Cabinet
Assembled/unassembled Assembled
Assembly Assembled
Audit Trail Storage Not Available
Base Type Frame
Cabinet Color Tan
Cabinet Finish Powder Coated
Cabinet Material Steel
Cabinet Storage Components Hanging Rods, Shelves
Color Parchment
Door Handle Type Swing
Door Locking Points 3
Door Material Thickness 20 ga.
Door Type Ventilated
Duty Rating Medium Duty
Frame Assembled Assembled
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Handle Single
Includes Full Width Coat Rod, Full Width Top Shelf
Includes Hanging Rod Yes
Includes Keys Yes
Load Capacity Per Shelf 250 lbs.
Lock Type Keyed
Locking System Three Point
Material Cold Rolled Sheet Steel
Method Of Construction Bolted, Welded
Number Of Doors 2
Number Of Drawers 0
Number Of Keys 2
Number Of Shelves 1
Overall Depth 18"
Overall Height 78"
Panel Material Thickness 20 ga.
Shelf Adjustability Adjustable
Shelf Adjustment Increments 2"