HALLOWELL 835W18EV-ME Wardrobe Storage Cabinet 20 Gauge 78 Inch Height | AC6JFG 34A356
HALLOWELL 835W18EV-ME Wardrobe Storage Cabinet 20 Gauge 78 Inch Height
Item: AC6JFGModel: 835W18EV-MECross Ref: 34A356
Item Wardrobe Storage Cabinet
Assembled/unassembled Unassembled
Assembly Unassembled
Audit Trail Storage Not Available
Base Type Frame
Cabinet Color Black
Cabinet Finish Powder Coated
Cabinet Material Steel
Cabinet Storage Components Hanging Rods, Shelves
Color Black
Door Material Thickness 20 ga.
Door Type Ventilated
Duty Rating Medium Duty
Frame Assembled Unassembled
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Handle Single
Includes Full Width Coat Rod, Full Width Top Shelf
Locking System Three Point
Material Cold Rolled Sheet Steel
Number Of Shelves 1
Overall Depth 18"
Overall Height 78"
Overall Width 36"
Panel Material Thickness 20 ga.
Shelf Adjustability Adjustable
Shelf Adjustment Increments 2"