HALLOWELL 815S24EVA-PT Storage Cabinet 20 Gauge 78 Inch H 36 Inch Width | AC6JDM 34A315
HALLOWELL 815S24EVA-PT Storage Cabinet 20 Gauge 78 Inch H 36 Inch Width
Item: AC6JDMModel: 815S24EVA-PTCross Ref: 34A315
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Storage Cabinet
Assembled/unassembled Assembled
Assembly Assembled
Audit Trail Storage Not Available
Base Type Frame
Body Panel Type Solid
Cabinet Color Tan
Cabinet Finish Powder Coated
Cabinet Material Steel
Cabinet Storage Components Shelves
Cabinet Style Shelves
Color Parchment
Door Handle Type Swing
Door Locking Points 3
Door Material Thickness 20 ga.
Door Type Ventilated
Duty Rating Medium Duty
Frame Assembled Assembled
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Handle Single
Includes Keys Yes
Load Capacity Per Shelf 250 lbs.
Lock Type Keyed
Locking System Three Point
Material Cold Rolled Sheet Steel
Method Of Construction Bolted, Welded
Number Of Doors 2
Number Of Drawers 0
Number Of Keys 2
Number Of Shelves 4
Overall Depth 24"
Overall Height 78"
Overall Width 36"
Panel Material Thickness 20 ga.
Shelf Adjustability Adjustable
Shelf Adjustment Increments 2"