HALLOWELL 825S24EV-ME Storage Cabinet Black 78 Inch H 48 Inch Width | AC6JFV 34A368
HALLOWELL 825S24EV-ME Storage Cabinet Black 78 Inch H 48 Inch Width
Item: AC6JFVModel: 825S24EV-MECross Ref: 34A368
Assembled/unassembled Unassembled
Assembly Unassembled
Audit Trail Storage Not Available
Base Type Frame
Body Panel Type Solid
Cabinet Color Black
Cabinet Finish Powder Coated
Cabinet Material Steel
Cabinet Storage Components Shelves
Cabinet Style Shelves
Color Black
Door Handle Type Swing
Door Locking Points 3
Door Material Thickness 20 ga.
Door Type Ventilated
Duty Rating Medium Duty
Frame Assembled Unassembled
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Handle Single
Lock Type Keyed
Locking System Three Point
Material Cold Rolled Sheet Steel
Number Of Drawers 0
Number Of Keys 2
Number Of Shelves 4
Overall Depth 24"
Overall Height 78"
Overall Width 48"
Panel Material Thickness 20 ga.
Shelf Adjustability Adjustable
Shelf Adjustment Increments 2"