HALLOWELL 815S18EV-PL-AM Storage Cabinet 20 Gauge 78 Inch H 36 Inch Width | AC6JJC 34A422
HALLOWELL 815S18EV-PL-AM Storage Cabinet 20 Gauge 78 Inch H 36 Inch Width
Item: AC6JJCModel: 815S18EV-PL-AMCross Ref: 34A422
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Storage Cabinet
Assembled/unassembled Unassembled
Assembly Unassembled
Audit Trail Storage Not Available
Base Type Frame
Body Panel Type Solid
Cabinet Color Light Gray
Cabinet Finish Antimicrobial Powder Coated
Cabinet Material Steel
Cabinet Storage Components Shelves
Cabinet Style Shelves
Color Light Gray
Door Handle Type Swing
Door Locking Points 3
Door Material Thickness 20 ga.
Door Type Ventilated
Duty Rating Medium Duty
Finish Powder Coat
Frame Assembled Unassembled
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Handle Single
Includes Keys Yes
Load Capacity Per Shelf 250 lbs.
Lock Type Keyed
Locking System Three Point
Material Cold Rolled Sheet Steel
Method Of Construction Bolted, Welded
Number Of Doors 2
Number Of Drawers 0
Number Of Keys 2
Number Of Shelves 4
Overall Depth 18"
Overall Height 78"
Overall Width 36"
Panel Material Thickness 20 ga.
Shelf Adjustability Adjustable
Shelf Adjustment Increments 2"