HALLOWELL 425S24A-HG Storage Cabinet 22 Gauge 72 Inch H 48 Inch Width | AC6KBC 34C252
HALLOWELL 425S24A-HG Storage Cabinet 22 Gauge 72 Inch H 48 Inch Width
Item: AC6KBCModel: 425S24A-HGCross Ref: 34C252
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Storage Cabinet
Adjustable Shelves Adjustable
Assembled/unassembled Assembled
Assembly Assembled
Audit Trail Storage Not Available
Base Type Frame
Body Panel Type Solid
Cabinet Color Dark Gray
Cabinet Door Type Standard
Cabinet Finish Powder Coated
Cabinet Handle Style Swing
Cabinet Height Range Full Height
Cabinet Locking Mechanism Keyed
Cabinet Storage Components Shelves
Cabinet Style Shelves
Casters Included No
Color Gray
Door Handle Type Swing
Door Locking Points 3
Door Opening 180°
Door Type Solid
Duty Rating Light Duty
Finish Powder Coat
For Use Indoors/outdoors No
For Use Outdoors No
Frame Assembled Assembled
Gauge 22 ga.
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Handle Single
Handle Type Swing
Includes (2) Keys, (4) Full Width Adjustable Shelves
Includes Keys Yes
Load Capacity Per Shelf 200 lbs.
Lock Type Keyed
Locking Cabinet Yes
Locking Points 3
Locking System Three Point
Material Steel
Material - Cabinets Steel
Method Of Construction Welded
Mobile/stationary Stationary
Mobility Stationary
Number Of Doors 2
Number Of Drawers 0
Number Of Keys 2
Number Of Shelves 4
Overall Depth 24"
Overall Height 72"
Overall Width 48"
Overall Wxdxh 48" x 24" x 72"
Panel Thickness 22 ga.
Series 400 Series
Shelf Adjustability Adjustable
Shelf Adjustment Increments 2"