EATON A27CRC25B016 Definite Purpose Starter, 25 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, 10-16 Fla | BJ7DLA
EATON A27CRC25B016 Definite Purpose Starter, 3-Phase, 25A, 208-240 V, 50/60 Hz, Non-Reversing
Item: BJ7DLAModel: A27CRC25B016
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 208-240V AC
Frequency 50/60 Hz
Length 3.7"
Model Starter
Overload Relay 10-16 FLA
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Screw/Pressure Plate
Type Non-Reversing
Width 2.23"