HALLOWELL 425S18EV-ME Storage Cabinet 22 Gauge 72 Inch H 48 Inch Width | AC6JYP 34C193
HALLOWELL 425S18EV-ME Storage Cabinet 22 Gauge 72 Inch H 48 Inch Width
Item: AC6JYPModel: 425S18EV-MECross Ref: 34C193
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Storage Cabinet
Assembled/unassembled Unassembled
Assembly Unassembled
Audit Trail Storage Not Available
Base Type Frame
Body Panel Type Solid
Cabinet Color Black
Cabinet Finish Powder Coated
Cabinet Material Steel
Cabinet Storage Components Shelves
Cabinet Style Shelves
Color Black
Door Handle Type Swing
Door Locking Points 3
Door Material Thickness 22 ga.
Door Type Ventilated
Duty Rating Light Duty
Frame Assembled Unassembled
Gauge 22 ga.
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Handle Single
Includes Keys Yes
Load Capacity Per Shelf 200 lbs.
Lock Type Keyed
Locking System Three Point
Material Cold Rolled Sheet Steel
Method Of Construction Welded
Number Of Doors 2
Number Of Drawers 0
Number Of Keys 2
Number Of Shelves 4
Overall Depth 18"
Overall Height 72"
Panel Material Thickness 22 ga.
Shelf Adjustability Adjustable
Shelf Adjustment Increments 2"