GROVE GEAR GRG8320282.00 GRG-BMQ832-7.5-R-180 Worm Reducer, 7.5:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,558.79 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Case Material | Cast Iron |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame Size | 180TC |
| Gearbox Type | Worm |
| Hp | 8 43/50 hp |
| Input Bore Size | 1 1/8" |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 8 863/1000 hp |
| Max Overhung Load | 2275 lbs. |
| Output Rpm | 233.3 RPM |
| Output Shaft Dia. | 1 1/2" |
| Output Shaft Type | Right Handed Shaft |
| Output Type | Right Shaft |
| Ratio | 7.5:1 |
| Service Factor 1 | 1.772 SF @ 5 HP |
| Service Factor 2 | 2.95 SF @ 3 HP |
| Torque Rating | 2232 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 33.75 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | max. input hp | gear ratio | output torque | output rpm | output type | ratio | frame size | mounting type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GRG8320183.00 | 2.462 hp | - | 3315 lbs.-in. | 35 RPM | - | - | - | Base | €2,523.25 | |
| GRG8320160.00 | - | - | - | 29.2 RPM | Right Shaft | 60:1 | 140TC | - | €2,100.82 | |
| GRG8320157.00 | - | - | - | 58.3 RPM | Right Shaft | 30:1 | 140TC | - | €2,558.79 | |
| GRG8320304.00 | 6.127 hp | - | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | - | - | - | Base | €2,523.25 | |
| GRG8320136.00 | 2.114 hp | 60:1 | - | 29.2 RPM | Shaft | 60:1 | - | Base | €2,337.25 | |
| GRG8320307.00 | 3.619 hp | - | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | - | - | - | Base | €2,558.79 | |
| GRG8320131.00 | - | - | - | 87.5 RPM | Right Shaft | 20:1 | 56C | - | €2,558.79 |
Explore Products
- WEATHERHEAD H03924-150 Hydraulic Hose, 150 psi, 1 1/2 Inch Hose I.D., 2 5/64 Inch Hose O.D., 150 ft Hose Lg
- GROVE GEAR EL8300577.20 EL-HMQ830-20-H_-140-20 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Aluminum
- TITAN FASTENERS WXB29
- EATON F215ECLEC Fuse Mount, 15 Kv, 1-Barrel, 2 Inch Dia Ferrule, Epoxy Insulator, Type Cle
- GAST VG-260-00-00 Vaccum Ejector, 481 lpm, 1/8 Inch NPT Pressure Port, 1/2 Inch NPT Vacuum Port
- ZOELLER 4676
- HYDRO VACUUM SKA.4.01.1.1100.5 Self Priming Pump, Size 4, 1 Stage, 1.10 kW, 400 V
Explore More
- KEYSHAFT
- Miscellaneous Hooks
- Food Service Brushes
- Expansion Joints
- Broom Accessories
- Surface Testers
- LOC-LINE In-line Check Valve
- ML KISHIGO Contrasting Mesh Breakaway Vests, Orange
- JOHN GUEST Metric Union Tees, Acetal Black
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND EP2 24 Gas Springs
- ANVIL Series 8501 / 8502 Brass Gate Valves, NRS Full Port, 200CWP
- LOUISVILLE Step Stands
- APPLETON ELECTRIC 100 Watt, High Pressure Sodium Light Fixture
- DAYTON Driven Gears
- GATES C5D Hydraulic Hoses
- STARRETT 91350 Series Duratec Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRG8320282.00 GRG-BMQ832-7.5-R-180 Worm Reducer, 7.5:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Cast Iron
€2,558.79 /unit
