GROVE GEAR GRG8320307.00 GRG-BMQ832-30-R-210 Worm Reducer, 30:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,558.79 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | BMQ-R |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 210TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Bore (c Face) | 1 3/8" |
| Input Bore Size | 1 3/8" |
| Input Dia. | 1 3/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 3.619 hp |
| Input Keyway Size (c Face) | 5/16" x 5/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 3 619/1000 hp |
| Max. Input Hp | 3.619 hp |
| Mounting Type | Base |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/2" |
| Output Hp | 2.986 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 2.63" |
| Output Rpm | 58 RPM |
| Output Shaft | Solid Shaft |
| Output Shaft Assembly Code | R |
| Output Shaft Dia. | 1 1/2" |
| Output Shaft Direction | Right |
| Output Shaft Orientation | R |
| Output Shaft Thrust Rating | 2574 |
| Output Shaft Type | Right Handed Shaft |
| Output Style | R |
| Output Torque | 3226 lbs.-in. |
| Overhung Load | 2275 lbs. |
| Product Line | GRG Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | GRG Series |
| Series Style | GRG-BMQ-R |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
| Tap Depth | 22/25" |
| Tap Size | 7/16"-14 |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 33.75 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | max. input hp | gear ratio | output torque | output rpm | output type | ratio | frame size | mounting type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GRG8320183.00 | 2.462 hp | - | 3315 lbs.-in. | 35 RPM | - | - | - | Base | €2,523.25 | |
| GRG8320160.00 | - | - | - | 29.2 RPM | Right Shaft | 60:1 | 140TC | - | €2,100.82 | |
| GRG8320157.00 | - | - | - | 58.3 RPM | Right Shaft | 30:1 | 140TC | - | €2,558.79 | |
| GRG8320304.00 | 6.127 hp | - | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | - | - | - | Base | €2,523.25 | |
| GRG8320136.00 | 2.114 hp | 60:1 | - | 29.2 RPM | Shaft | 60:1 | - | Base | €2,337.25 | |
| GRG8320131.00 | - | - | - | 87.5 RPM | Right Shaft | 20:1 | 56C | - | €2,558.79 | |
| GRG8320281.00 | - | - | - | 350 RPM | Right Shaft | 5:1 | 180TC | - | €2,558.79 |
Explore Products
- WESTWARD 21WL40 Impact Socket, 3/4 Inch Drive Size, Metric, 29 mm Socket Size, 6-Point, Deep, Black Phosphate
- KIPP K0117.5A63X60 Adjustable Handle, Ball Knob, Zinc, 5/8 Inch To 11 Thread Size, 60 mm Stud Length
- WESTWARD 4UM90 Reduced Shank Drill Bit, 1 Inch Size, 118 Deg. Point, Black Oxide HSS
- MILWAUKEE VALVE 3070CB2SCM060 Check Valve, Flanged, Cast Steel
- WALTER TOOLS A1211-13/32IN 5058622 Jobber Length Drill Bit, 13/32 Inch Size Size, 87 mm Flute Length
- GRAINGER 12333_36_0 Tool Steel Rectangular Bar, 0.875 Inch Thick, 1 1/4 Inch x 36 Inch Nominal Size
- MORSE CUTTING TOOLS 12144 Jobber, 11/32 Length, Automotive, High Speed Steel, Black Oxide
Explore More
- KEYSHAFT
- Bolt Cutters
- Military Police and Tactical Gloves
- Shaft Collars
- Pipe Straps
- Microscope Accessories
- REVCOR Propeller 18 Inch
- LOUISVILLE L-3022-PT Series Fiberglass Extension Ladders
- PROTO Impact Socket, 1/4 Inch, Imperial, Heat Treated Alloy Steel, Deep
- FERNCO Qwik Ells
- STRONG HOLD Wardrobe Locker
- DIXON Sight Flow Indicators
- TRIPP LITE DC Power Supplies
- USA SEALING Cam and Groove Couplings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRG8320307.00 GRG-BMQ832-30-R-210 Worm Reducer, 30:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Cast Iron
€2,558.79 /unit
