GROVE GEAR GRG8320277.00 GRG-BMQ832-5-L-180 Worm Reducer, 5:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,558.79 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Case Material | Cast Iron |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame Size | 180TC |
| Gearbox Type | Worm |
| Hp | 11 23/25 hp |
| Input Bore Size | 1 1/8" |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 11 23/25 hp |
| Max Overhung Load | 2275 lbs. |
| Output Rpm | 350 RPM |
| Output Shaft Dia. | 1 1/2" |
| Output Shaft Type | Left Handed Shaft |
| Output Type | Left Shaft |
| Ratio | 5:1 |
| Service Factor 1 | 2.384 SF @ 5 HP |
| Service Factor 2 | 3.97 SF @ 3 HP |
| Torque Rating | 2033 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 33.75 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | max. input hp | output torque | gear ratio | output rpm | output type | ratio | frame size | mounting type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GRG8320123.00 | - | - | - | 87.5 RPM | Left Shaft | 20:1 | 56C | - | €2,558.79 | |
| GRG8320122.00 | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | - | 116 RPM | - | - | - | Base | €2,558.79 | |
| GRG8320176.00 | 2 57/500 hp | 3274 lbs.-in. | - | 29 RPM | - | - | - | Base | €2,558.79 | |
| GRG8320268.00 | 0.691 hp | - | 100:1 | - | Shaft | - | - | Base | €2,299.96 | |
| GRG8320171.00 | - | - | - | 87.5 RPM | Left Shaft | 20:1 | 180TC | - | €2,523.25 | |
| GRG8320145.00 | 8 23/250 hp | 2700 lbs.-in. | - | 175 RPM | - | - | - | Base | €2,558.79 | |
| GRG8320267.00 | 1 3/100 hp | 2000 lbs.-in. | - | 21 RPM | - | - | - | Base | €2,523.25 |
Explore Products
- TSUBAKI 60 AS 600 RIV CHAIN
- EKLIND 10113 Hex Key Set 0.050 - 3/8 Inch L-shaped
- AUTOQUIP STN-054-0310-DL Scissor Lift Table, 72 Inch Platform Width, 72.75 Inch Height, 31000 lbs Capacity
- VULCAN HART 00-714469 Oven Rack
- GROVE GEAR EL8240286.00 EL-BM824-60-D-210 Worm Reducer, 60:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Aluminum
- WILTON TOOLS 5782951 Switch
- WOODHEAD 1200700233 8R5J40E03C3003 Female Receptacle, 5 Pole, BPM, 30 cm, 22/1 Size
- INSIZE 4112-BD85 Gauge Block, Rectangular, 0.85 Inch Nominal Size, 6 Micro Inch Tolerance
Explore More
- KEYSHAFT
- Masking Tapes
- Abrasive Blasters
- Electronic Ear Muffs and Ear Plugs
- Diamond Segment Cup Grinding Wheels
- Burets
- TURTLESKIN High Visibility PM 330 Palm Gloves
- LOUISVILLE FE3100 Series Fiberglass Single Ladders
- NORTH BY HONEYWELL RU6500 Series Silicone Full Facepiece Respirators with 5 Point Harnesses
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND EPS2 24 Gas Springs
- GLOBE SCIENTIFIC Snap Caps with Two Thumb Tabs, For 13 mm Tubes
- APPROVED VENDOR Foam Sheet, 220 Polyethylene
- VULCAN HART Seals
- LEESON Brakemotors, Three Phase, Drip Proof, C Face Less Base
- GATES Super HC Molded Notch Belts
- BUSSMANN Type K Medium Voltage Edision Tin Fuse Links
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRG8320277.00 GRG-BMQ832-5-L-180 Worm Reducer, 5:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Cast Iron
€2,558.79 /unit
