GROVE GEAR GRG8320123.00 GRG-BMQ832-20-L-56 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,558.79 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Case Material | Cast Iron |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame Size | 56C |
| Gearbox Type | Worm |
| Hp | 5 9/50 hp |
| Input Bore Size | 5/8" |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 5 9/50 hp |
| Max Overhung Load | 2275 lbs. |
| Output Rpm | 87.5 RPM |
| Output Shaft Dia. | 1 1/2" |
| Output Shaft Type | Left Handed Shaft |
| Output Type | Left Shaft |
| Ratio | 20:1 |
| Service Factor 1 | 2.59 SF @ 2 HP |
| Service Factor 2 | 3.45 SF @ 1 1/2 HP |
| Service Factor 3 | 5.18 SF @ 1 HP |
| Torque Rating | 3267 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 33.75 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | max. input hp | output torque | gear ratio | output rpm | output type | ratio | frame size | mounting type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GRG8320122.00 | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | - | 116 RPM | - | - | - | Base | €2,558.79 | |
| GRG8320176.00 | 2 57/500 hp | 3274 lbs.-in. | - | 29 RPM | - | - | - | Base | €2,558.79 | |
| GRG8320268.00 | 0.691 hp | - | 100:1 | - | Shaft | - | - | Base | €2,299.96 | |
| GRG8320171.00 | - | - | - | 87.5 RPM | Left Shaft | 20:1 | 180TC | - | €2,523.25 | |
| GRG8320145.00 | 8 23/250 hp | 2700 lbs.-in. | - | 175 RPM | - | - | - | Base | €2,558.79 | |
| GRG8320267.00 | 1 3/100 hp | 2000 lbs.-in. | - | 21 RPM | - | - | - | Base | €2,523.25 | |
| GRG8320253.00 | 11 23/25 hp | 2033 lbs.-in. | - | 350 RPM | - | - | - | Base | €2,558.79 |
Explore Products
- COTTERMAN 6SCA24A3C50P3 Crossover Bridge, 46 Inch Vertical Clearance, 48 Inch Platform Ht, 37 Inch Platform Dp
- OSG 1400110008 Thread Forming Tap, #6-32 Thread Size, 3/8 Inch Thread Lg, TiCN, H3 / 3B, Bottoming
- SMC VALVES CG5BN40SV-160 Cylinder, 40 mm Size, Double Acting
- USA SEALING BULK-FG-4323 Neoprene Flange Gasket, 2-1/4 Inch Outside Diameter, White
- ENERPAC ZU4208SB Electric Hydraulic Pump, Pro, 3/2 Solenoid Valve, LCD Display, 115V, 2 Gallon Usable Oil
- VERMONT GAGE 112201600 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 1.60 mm Size
- NEWCO JISB1188-BM05X012-10Z
Explore More
- KEYSHAFT
- Leak Diverters
- Micrometers
- Fit Testing
- Air Cleaner Accessories
- Utility Cart Accessories
- PEWAG Chain Sling, Grade 50
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 3/4 Inch x 500 Inch per Roll
- DIXON Female Couplings
- PETERSEN PRODUCTS Hot Tapper Hole Saw
- ENPAC Plug N Dike Granulars
- T&S Standard Aerators
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Chrome Wire Shelving Systems With Dividable Grid Containers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRG8320123.00 GRG-BMQ832-20-L-56 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Cast Iron
€2,558.79 /unit
