GROVE GEAR GRG8320170.00 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,523.25 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Case Material | Cast Iron |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame Size | 180TC |
| Gearbox Type | Worm |
| Hp | 6.13 hp |
| Input Bore Size | 1 1/8" |
| Material | Cast Iron |
| Max Overhung Load | 2275 lbs. |
| Output Rpm | 116.7 RPM |
| Output Shaft Dia. | 1 1/2" |
| Output Shaft Type | Left Handed Shaft |
| Output Type | Left Shaft |
| Ratio | 15:1 |
| Service Factor 1 | 1.23 SF @ 5 HP |
| Service Factor 2 | 2.04 SF @ 3 HP |
| Torque Rating | 2980 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 30.6 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | series | gear type | gear ratio | center distance | output rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GRG8320167.00 | - | - | - | - | - | - | 3 1/4" | 35 RPM | €2,655.47 | |
![]() |
GRG8325786.00 | 5412 lbs.-in. | 0.895 hp | Base | GR Series | Helical, Worm | - | 3 1/4" | 6.1 RPM | €2,192.99 | |
![]() |
GRG8325707.00 | 2980 lbs.-in. | - | - | - | - | - | 3.2" | 116.7 RPM | €1,883.38 | RFQ
|
![]() |
GRG8322177.00 | 5731 lbs.-in. | 0.378 hp | Base | GR Series | Double Worm | - | 3 1/4" | 1.46 RPM | €2,137.81 | |
![]() |
GRG8320272.00 | 1567 lbs.-in. | 0.691 hp | Base | GRG Series | Worm | - | 3 1/4" | 17 RPM | €2,523.25 | |
![]() |
GRG8325541.00 | - | - | - | - | - | - | 3.2" | - | €1,607.27 | RFQ
|
![]() |
GRG8322182.00 | - | - | - | - | - | - | 3.2" | - | €3,106.49 | RFQ
|
Explore Products
- TITAN FASTENERS FFF14288B
- CEMENTEX USA CPDS-CTO2447 Ground Tool
- GRAINGER 21723_24_0 Brass Rod, 332/625 Inch Outside Dia, 24 Inch Overall Length, 44000 PSI Yield Strength
- GATES 21/3VX600 Cogged V-Belt, 59.798 Inch Length, 0.37 Inch Thickness
- MORSE CUTTING TOOLS 88271 Cutting End Mill, 5/8 x 5/8 x 1Â 1/4 x 3Â 1/2 Inch Size, 3 Flute, Single End
- NTN NN3011KC1NAP4 Cylindrical Bearing Double Row Bore 55mm
- TITAN FASTENERS DNC12096
- WEG 20009ST3QIE449T-W22 12456521 Electric Motor, 200Hp, 60Hz, 890 Rpm
Explore More
- KEYSHAFT
- Circular Fluorescent Lamps
- Fryers
- Antistatic Heel Ground Assembly
- Pressure Gauge Siphons
- Bolt Tensioners
- FERNCO No Hub Couplings
- LOC-LINE In-line Valve
- MITUTOYO 129 Series Interchangeable Rod Type Depth Micrometers
- BADGER METER Vehicle Mount Bracket
- LINCOLN ELECTRIC Low Alloy Steel Flux Cored Welding Wire
- BLACK & DECKER Handles
- SPENCE Direct Acting Temperature Regulators
- RHEEM Control Boards
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRG8320170.00 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Cast Iron
€2,523.25 /unit


