GROVE GEAR GRG8325786.00 GRG-DXFMQ832-300-RR1-56 Helical Reducer, 300:1 Ratio, 1.5 Inch Output Diameter, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,192.99 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 56C |
| Gear Type | Helical, Worm |
| Housing Construction | Cast Iron |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Quill Dia. | 5/8" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Max. Input Hp | 0.895 hp |
| Mounting Type | Base |
| No. Of Gear Reductions | 2 |
| Output Diameter | 1 1/2" |
| Output Hp | 0.524 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 2.63" |
| Output Rpm | 6.1 RPM |
| Output Shaft | Shaft |
| Output Shaft Assembly Code | DXFMQ-R |
| Output Shaft Orientation | RR1 |
| Output Style | Solid Shaft |
| Output Torque | 5412 lbs.-in. |
| Overhung Load | 2275 lbs. |
| Product Line | GR Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reducer Style | RR1 |
| Series | GR Series |
| Series Style | GR-DXFMQ |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 48.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | series | gear type | gear ratio | center distance | output rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GRG8320167.00 | - | - | - | - | - | - | 3 1/4" | 35 RPM | €2,655.47 | |
![]() |
GRG8325707.00 | 2980 lbs.-in. | - | - | - | - | - | 3.2" | 116.7 RPM | €1,883.38 | RFQ
|
![]() |
GRG8322177.00 | 5731 lbs.-in. | 0.378 hp | Base | GR Series | Double Worm | - | 3 1/4" | 1.46 RPM | €2,137.81 | |
![]() |
GRG8320272.00 | 1567 lbs.-in. | 0.691 hp | Base | GRG Series | Worm | - | 3 1/4" | 17 RPM | €2,523.25 | |
![]() |
GRG8325541.00 | - | - | - | - | - | - | 3.2" | - | €1,607.27 | RFQ
|
![]() |
GRG8322182.00 | - | - | - | - | - | - | 3.2" | - | €3,106.49 | RFQ
|
![]() |
GRG8324017.00 | - | - | - | - | - | - | 3.2" | - | €2,943.11 | RFQ
|
Explore Products
- BALDOR / DODGE 905043 TA5215TBS Tapered Bushing Kit
- COTTERMAN SASA3A10E10C50P6 Folding Rolling Safety Ladder Platform 30 Inch H
- APOLLO VALVES 19KDDL190 ASME Sec VIII Steam Bronze Safety Relief Valve with Brass Trim, Teflon Seat, 190 psig, 3/4 Inch Size, MNPT x FNPT
- AIRMASTER FAN 75014 C-2030NPW Pedestal, Washdown, Epoxy
- LITTLE GIANT LADDERS 17916 Extension Ladder, 16 ft. Size, 16 ft Extended Height, Step Shape
- WOODHEAD 1300100218 113020A01F0402 Cordset, 3 Pole, Male Female, 4 Feet, 16/3 Size, PVC, N-M
- PARKER 14R011FC1 Air Pressure Regulator, Miniature, 1/8 Inch Size
- TITAN FASTENERS KLA08144
Explore More
- KEYSHAFT
- Generator Accessories
- Electrical Properties Data Loggers
- Binding Screws
- Carbide Bur Sets
- Supplied Air Compressors and Ambient Air Pumps
- KRYTOX GPL 215 Series Extreme Pressure Grade Grease
- DESTACO 334 Series Pull Action Latch Clamps
- LOC-LINE 90 Degree Spray Bar Nozzles
- OETIKER HIP 2000 Series Hand Installation Pincers
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Large Format Bottles, Narrow Mouth, Polypropylene
- INNOVATIVE COMPONENTS Plastic Knob Plunger
- HUOT ToolScoot Tree, Tool Cart
- REGAL Metric Cobalt End Mills, Single End, HSS, CC, 4 Flutes, Bright
- STARRETT-UK Exact Plus Utility Knives
- FANTECH Inline Duct Fans
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRG8325786.00 GRG-DXFMQ832-300-RR1-56 Helical Reducer, 300:1 Ratio, 1.5 Inch Output Diameter, Cast Iron
€2,192.99 /unit


