GROVE GEAR GRG8320148.00 GRG-BMQ832-25-L-140 Worm Reducer, 25:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,558.79 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Case Material | Cast Iron |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame Size | 140TC |
| Gearbox Type | Worm |
| Hp | 4.37 hp |
| Input Bore Size | 7/8" |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 4 373/1000 hp |
| Max Overhung Load | 2275 lbs. |
| Output Rpm | 70 RPM |
| Output Shaft Dia. | 1 1/2" |
| Output Shaft Type | Left Handed Shaft |
| Output Type | Left Shaft |
| Ratio | 25:1 |
| Service Factor 1 | 2.185 SF @ 2 HP |
| Service Factor 2 | 2.91 SF @ 1 1/2 HP |
| Service Factor 3 | 4.37 SF @ 1 HP |
| Torque Rating | 3360 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 33.75 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | series | gear type | gear ratio | center distance | output rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GRG8320167.00 | - | - | - | - | - | - | 3 1/4" | 35 RPM | €2,655.47 | |
![]() |
GRG8325786.00 | 5412 lbs.-in. | 0.895 hp | Base | GR Series | Helical, Worm | - | 3 1/4" | 6.1 RPM | €2,192.99 | |
![]() |
GRG8325707.00 | 2980 lbs.-in. | - | - | - | - | - | 3.2" | 116.7 RPM | €1,883.38 | RFQ
|
![]() |
GRG8322177.00 | 5731 lbs.-in. | 0.378 hp | Base | GR Series | Double Worm | - | 3 1/4" | 1.46 RPM | €2,137.81 | |
![]() |
GRG8320272.00 | 1567 lbs.-in. | 0.691 hp | Base | GRG Series | Worm | - | 3 1/4" | 17 RPM | €2,523.25 | |
![]() |
GRG8325541.00 | - | - | - | - | - | - | 3.2" | - | €1,607.27 | RFQ
|
![]() |
GRG8322182.00 | - | - | - | - | - | - | 3.2" | - | €3,106.49 | RFQ
|
Explore Products
- HALLOWELL UY1228-1PT Wardrobe Locker Unassembled 1-point
- MAIN FILTER INC. MF0850227 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 9.25 Inch Height
- NORTON ABRASIVES 66623333445 Sanding Belt 3 Inch Width x 21 Inch Length Aluminium Oxide 220g
- HOFFMAN KBAU4NXSLE 30693 Cable Gland For Armored Cable, 1 1/4 Inch Size, SS
- WOODHEAD 1300660121 CR3006A30M020 Male Receptacle, 3 Pole, 1/2 NPT, 10 Size, PVC, 2 m Length
- IFM UGT513 Ultrasonic Sensor, M18, DC, 200-2200 mm
- ADVANCE TABCO FTG-1830 Floor Trough, 30 X 18 X 4 Inch D, 14 Ga 304 Ss
Explore More
- KEYSHAFT
- Spiral Bands
- Filter Papers and Extraction Thimbles
- Headlamps and Hands Free Lights
- Critical Area Vacuums
- Chain Couplings
- HELICOIL Straight Flute Plugs, 5H, Metric Fine
- ANSELL 74-048 Hyflex Uncoated Cut Resistant Gloves
- SALISBURY LP4S Series Domestic Cowhide Gloves
- VIEGA PROPRESS 45 Degree Elbows, SS, Press x Press, FKM Seal
- JOHN GUEST Stem Adapters, NPTF Thread, Acetal Gray
- RENEWABLE LUBRICANTS Bio SynXtra Trans Hydraulic
- VULCAN HART Bearing
- VULCAN HART Pipe Leg
- ARO 1500 Series Filter/Regulator/Lubricators
- STARRETT 99941 Series Intenss PRO Bi-Metal Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRG8320148.00 GRG-BMQ832-25-L-140 Worm Reducer, 25:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Cast Iron
€2,558.79 /unit


