GROVE GEAR GRG8320099.00 GRG-B832-80-L Worm Reducer, 80:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,201.97 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | B-L |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Bore Size | 7/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 1 3/100 hp |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.63" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Solid Shaft |
| Input Type | Solid Shaft |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 1 3/100 hp |
| Max. Input Hp | 1 3/100 hp |
| Mounting Type | Base |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/2" |
| Output Hp | 0.695 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 2.63" |
| Output Rpm | 21 RPM |
| Output Shaft | Solid Shaft |
| Output Shaft Assembly Code | L |
| Output Shaft Dia. | 1 1/2" |
| Output Shaft Direction | Left |
| Output Shaft Orientation | L |
| Output Shaft Thrust Rating | 2574 |
| Output Shaft Type | Left Handed Shaft |
| Output Style | L |
| Output Torque | 2000 lbs.-in. |
| Overhung Load | 2275 lbs. |
| Product Line | GRG Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | GRG Series |
| Series Style | GRG-B-L |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
| Tap Depth | 22/25" |
| Tap Size | 7/16"-14 |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 31.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | series | gear type | gear ratio | center distance | output rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GRG8320167.00 | - | - | - | - | - | - | 3 1/4" | 35 RPM | €2,655.47 | |
![]() |
GRG8325786.00 | 5412 lbs.-in. | 0.895 hp | Base | GR Series | Helical, Worm | - | 3 1/4" | 6.1 RPM | €2,192.99 | |
![]() |
GRG8325707.00 | 2980 lbs.-in. | - | - | - | - | - | 3.2" | 116.7 RPM | €1,883.38 | RFQ
|
![]() |
GRG8322177.00 | 5731 lbs.-in. | 0.378 hp | Base | GR Series | Double Worm | - | 3 1/4" | 1.46 RPM | €2,137.81 | |
![]() |
GRG8320272.00 | 1567 lbs.-in. | 0.691 hp | Base | GRG Series | Worm | - | 3 1/4" | 17 RPM | €2,523.25 | |
![]() |
GRG8325541.00 | - | - | - | - | - | - | 3.2" | - | €1,607.27 | RFQ
|
![]() |
GRG8322182.00 | - | - | - | - | - | - | 3.2" | - | €3,106.49 | RFQ
|
Explore Products
- EATON E26XWWLAW-V2 E26, One-Light Assembled Stacklight, St And ard, 24V, Base Mount
- TITAN FASTENERS KMA06072
- MAIN FILTER INC. MF0077411 57317 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 40 Micron Rating, Buna Seal, 5.157 Inch Height
- TENNSCO JO2478SUBK Shelving Closed Freestanding Steel 78
- SPEAKMAN SA-2707 Towel Bar, Size 24 Inch
- TITAN FASTENERS EBA33008
- GROVE GEAR GR8240053.00 GR-BM824-20-R-56 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 0.75 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
- GEARENCH TSGC23
Explore More
- KEYSHAFT
- Cable Bit Accessories
- Hearing Protection Accessories
- Manual Lifting Magnets
- Regenerative Blower Mufflers
- Solid Rivets
- LOC-LINE Male NPT Valves
- ANSELL 88-356 Alphatec Blue Unlined Food Processing And Chemical Gloves
- KEO Combined Drills And Countersinks, Double-End Plain-Hey Type, 60 Degrees Countersink Angle
- GLOBE SCIENTIFIC Bottles, PE, Wide Mouth, Square
- ANVIL AS3025 Series Post Bases
- BRADY Pipe Marker, Peroxide
- WOODHEAD 130007 Series Cordset
- CH HANSON Blank Metal Tags, Oval
- LINCOLN ELECTRIC MIG Liners
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRG8320099.00 GRG-B832-80-L Worm Reducer, 80:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Cast Iron
€2,201.97 /unit



