GROVE GEAR GRG8210521.18 GRG-HM821-50-H1-56-18 Output Worm Gear Reducer
Get it by Tuesday, Jun 2
€973.94 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 18 |
| Center Distance | 2.06" |
| Frame | 56 |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 0.769 hp |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.38" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Flexible Coupling Input |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/8" |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 35 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Thrust Rating | 1144 |
| Output Torque | 970 lbs.-in. |
| Product Line | GR Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Series | GR Series |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.95 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- HOFFMAN AWDH2016N4SS 13015 Deep Hinged Window Kit, 18.19 x 12.14mm Size, 316 SS
- SEALMASTER AR-3-115 701206 Insert Bearing, 1.93 Inch Bore, 2.18 Inch Length Thru Bore, 1-17/64 Inch Outer Race Width
- APPLETON ELECTRIC EDKBDU2SA Control Station Cover
- SPEARS VALVES 408-010B Elbow, 90 Deg., FPT, Schedule 40, 1 Size, PVC
- APOLLO VALVES 77CLF10610A Bronze 2 Pcs Full Port Ball Valve with SS Handle and Nut 1-1/4 Inch Size, 2 x FNPT
- INGERSOLL-RAND 90619 Foot Valve Seat
- GRAINGER BULK-RS-N80-85 Neoprene Roll, 36 Inch X 10 Ft, 0.1875 Inch Thickness, 80A, Plain Backing, Black, Smooth
Explore More
- KEYSHAFT
- Carbide Hole Cutters
- Steam Table Food Pan Covers
- Cut-Off Blades
- Step Drill Bits
- Hydraulic Manual Selector Valves
- RINGERS GLOVES Increased Visibility Traffic Control Gloves
- MECHANIX MG-F72 TAA Original Coyote Small Work Gloves
- CONDOR Rain Poncho Reuseable Rainwear
- ANVIL AS200EH Series Channels With Elongated Holes
- EATON S811+ Soft Starts
- STEINEL Reducer Nozzles
- BALDOR / DODGE Tigear-2 Standard Reducer With Separate Input,Size 35
- WEG PESW-Series Non Combination Across The Line Starters
- ALLSOURCE Abrasive Equipment Parts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRG8210521.18 GRG-HM821-50-H1-56-18 Output Worm Gear Reducer
€973.94 /unit
