GROVE GEAR GR8243501.19 Worm Gear Reducers
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,491.99 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | WHMQ-H1 |
| Bore Code | 19 |
| Center Distance | 2.38" |
| Frame | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Max. Input Hp | 5.323 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Hp | 4.985 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 350 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 898 lbs.-in. |
| Product Line | GR Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | GR Series |
| Series Style | GR-WHMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.7 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | center distance | output rpm | finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GR8240166.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,119.76 | |
![]() |
GR8240154.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,265.18 | |
![]() |
GR8240159.00 | - | - | - | - | - | 2.38" | 175 RPM | - | €1,540.94 | |
![]() |
GR8240565.18 | 1421 lbs.-in. | 2.326 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 87.5 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241164.00 | 1433 lbs.-in. | - | - | - | - | 2.4" | 43.75 RPM | Painted | €1,422.33 | RFQ
|
![]() |
GR8240519.20 | 1423 lbs.-in. | 1.653 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 58.3 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241155.00 | 830 lbs.-in. | 91/200 hp | - | Worm | - | 2.38" | 21 RPM | - | €1,007.62 |
Explore Products
- GARDNER BENDER 46-311SC Self Cutting Cable Tie, 11 Inch Nominal Length, 3 Inch Nominal Max. Bundle Dia
- SHUR-LINE 2006882 Roller Cover, 9 Inch Length, 3/8 Inch Thickness
- PLAST-O-MATIC CAFEN1-2-037EPT-PP Electrically Actuated Ball Valve, EPDM Seal, NPT Threaded Conn., Polypro, 3/8 Inch Size
- CALDWELL D180-5-14 Jib Wall Mount Capacity 10000Lb Weight 945Lb
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HC5EGY006
- BROWNING 1045533 1VP60X7/8 V-Belt Sheave, Variable Pitch, Finish Bore, 1 Groove, Cast Iron, 6 in OD, 7/8 in Bore Dia, 7/8 to 1-1/4 in face Width
- EATON 10250T1343-3 Pushbutton, 30.5 Mm, Heavy-Duty, Cam 3, Three-Position, Knob, Black Actuator, 2Nc
- OSG 1432500 Spiral Flute Tap, 1/2-20 Thread Size, 15/16 Inch Thread Lg, Bright, H3, Bottoming
Explore More
- KEYSHAFT
- Stationary Electric Air Compressors
- Sanding Cross Pads
- Cylinder Hand Trucks
- Nuts and Washers
- Solenoid Valve Accessories
- APOLLO VALVES 70-100 Series Bronze Inline Ball Valves
- CONDOR Coated Gloves, ANSI Cut Level A2, Palm Dipped, Kevlar
- JOHN GUEST Stem Reducers, Acetal Gray
- SPEEDAIRE Carbon Element Air Filter
- AKRO-MILS 35195 Nest And Stack Totes
- DURHAM MANUFACTURING Stock Carts, Pneumatic Caster
- CEMENTEX USA High Waist Pants, 12 Cal.
- MASTER Combination Padlock Control Keys
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8243501.19 Worm Gear Reducers
€1,491.99 /unit





