GROVE GEAR GR8240570.19 GR-HMQ824-60-H1-140-19 Reducer
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,095.34 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 19 |
| Center Distance | 2.38" |
| Frame | 140 |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Bore (c Face) | 7/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 0.967 hp |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 29.2 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Thrust Rating | 2091 |
| Output Torque | 1418 lbs.-in. |
| Product Line | GR Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Series | GR Series |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | center distance | output rpm | finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GR8240166.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,119.76 | |
![]() |
GR8240154.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,265.18 | |
![]() |
GR8240159.00 | - | - | - | - | - | 2.38" | 175 RPM | - | €1,540.94 | |
![]() |
GR8240565.18 | 1421 lbs.-in. | 2.326 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 87.5 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241164.00 | 1433 lbs.-in. | - | - | - | - | 2.4" | 43.75 RPM | Painted | €1,422.33 | RFQ
|
![]() |
GR8240519.20 | 1423 lbs.-in. | 1.653 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 58.3 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241155.00 | 830 lbs.-in. | 91/200 hp | - | Worm | - | 2.38" | 21 RPM | - | €1,007.62 |
Explore Products
- OSG 1400128908 Thread Forming Tap, 1/4 Inch - 28 Thread Size, 9/16 Inch Thread Lg, TiCN, H9, Semi-Bottoming
- MERIT BRASS A635BL-64 Raised Face Blind Flange, 4 in, 316/316L Stainless Steel, 150 lb, Import
- HUBBELL-WIEGMANN N4122430083PTC Enclosure, 24 x 30 x 8 Inch Size, Wall Mount, Carbon Steel, Ansi 61 Gray
- MARTIN SPROCKET 7 C 100 R Sheave, MST Bushing, 10.4 Inch Outside Dia., 7 Groove, 10 Inch Pitch Dia., Cast Iron
- PETERSEN PRODUCTS 151-1020-P10 Pipe Plug, Mechanical, High Lift Flange Weld Test, SCH 10, 2 Inch Size
- BLACKBURN (T&B) 60097 Aluminum One Hole Lug, Long Barrel, 1/4 Inch Bolt Size
- GRAINGER 42W395 V-Belt, A50
- WEG TF-BTWS 3 10261770 End Plate, 3 Poles, 24 A/20 A, 750 V/600 V, Grey
Explore More
- KEYSHAFT
- Tub Racks
- Wildland Gear Packs and Bags
- Gate Hardware
- Cable Staples
- Air Caulk Guns
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, 4H5H, Metric Fine
- AKRO-MILS 33228 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- JOHN GUEST Swivel Male Branch Tees, NPTF Thread, Acetal Gray
- JOHN GUEST Male Connectors, NPTF Thread, Acetal White
- TB WOODS GR Form Flex Couplings
- SPEARS VALVES 100 GPM PVC White Tee Filters, Buna-N O-Ring Seal
- CAMPBELL CHAIN AND FITTINGS Transport Chains
- KIPP Hygienic Machine Leveling Mounts
- METRO Label Holders
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8240570.19 GR-HMQ824-60-H1-140-19 Reducer
€2,095.34 /unit





