GROVE GEAR GR8240566.19 GR-HMQ824-25-H1-140-19 Worm Reducer, 25:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.188 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,175.09 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 19 |
| Center Distance | 2.38" |
| Frame | 140TC |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Bore (c Face) | 7/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 1.967 hp |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.63" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Quill Dia. | 7/8" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway Size | 3/16" x 3/32" |
| Max. Input Hp | 1.967 hp |
| Motor Hp | 1 1/2 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Hp | 1.615 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 70 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Thrust Rating | 2091 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 1454 lbs.-in. |
| Product Line | GR Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | GR Series |
| Series Style | GR-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | center distance | output rpm | finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GR8240166.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,119.76 | |
![]() |
GR8240154.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,265.18 | |
![]() |
GR8240159.00 | - | - | - | - | - | 2.38" | 175 RPM | - | €1,540.94 | |
![]() |
GR8240565.18 | 1421 lbs.-in. | 2.326 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 87.5 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241164.00 | 1433 lbs.-in. | - | - | - | - | 2.4" | 43.75 RPM | Painted | €1,422.33 | RFQ
|
![]() |
GR8240519.20 | 1423 lbs.-in. | 1.653 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 58.3 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241155.00 | 830 lbs.-in. | 91/200 hp | - | Worm | - | 2.38" | 21 RPM | - | €1,007.62 |
Explore Products
- EARNEST U08300.025.0250 Carriage Bolt, 1/4 In - 20 Thread Size, Steel, 2 1/2 In Lg., Blk Oxide, Gr. 2, Coarse
- HALLOWELL A5513-24HG Add On Shelving 87 Inch Height 36 Inch Width 24 Inch Depth
- KIMBLE CHASE 5420458V-26 Jar, With Closure, PTFE
- SIEVERT HSK3-30 Torch Kit Utility Propane Fuel
- WINTERS INSTRUMENTS PFQ1281 Qual Filled/Ss 4X1/2 Inch, Back 0-5000 Psi/Kpa
- LENOX TOOLS 29775D2B92840 Band Saw Blade, 1/2 Inch Blade Width, 111-3/4 Inch, 0.035 Inch Blade Thick
- HUBBELL-WIEGMANN B100804CHQR Enclosure, 10 x 8 x 4 Inch Size, Wall Mount, Carbon Steel, Ansi 61 Gray
- GATES 213-190686 HOSE ASSEMBLY
Explore More
- KEYSHAFT
- Modular Drawer Cabinets
- Electromagnetic and Electromechanical Locks
- Sealers
- Vacuum and Pressure Relief Valves
- Hydraulic High Pressure Filters
- AKRO-MILS 30240 Akrobins Plastic Storage Bins
- NIROFLEX USA Niroflex2000 Cut Resistant Gloves, 3 Inch Extended Cuff
- JOHN GUEST Fixed Elbows, NPTF Thread, Acetal White
- TEMPCO Replacement Flanged Heaters
- MUELLER INDUSTRIES 186 Carbon Steel Basket Strainers
- YSI Single Sensor Cables
- VOLLRATH Pilot Lights
- HEXARMOR Mechanics Style Needlestick Resistant Gloves
- ALEMITE Enclosed Air/Water Reels
- SIOUX CHIEF WeldOne Floor Drains
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8240566.19 GR-HMQ824-25-H1-140-19 Worm Reducer, 25:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.188 Inch O.D, Cast Iron
€1,175.09 /unit





