GROVE GEAR GR8240563.24 GR-HMQ824-10-H1-140-24 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,175.09 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 24 |
| Center Distance | 2.38" |
| Frame | 140TC |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Bore (c Face) | 7/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 3.564 hp |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Quill Dia. | 7/8" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway Size | 3/16" x 3/32" |
| Max. Input Hp | 3.564 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/2" |
| Output Hp | 3.253 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 175 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Thrust Rating | 1820 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 1172 lbs.-in. |
| Product Line | GR Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | GR Series |
| Series Style | GR-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | center distance | output rpm | finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GR8240166.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,119.76 | |
![]() |
GR8240154.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,265.18 | |
![]() |
GR8240159.00 | - | - | - | - | - | 2.38" | 175 RPM | - | €1,540.94 | |
![]() |
GR8240565.18 | 1421 lbs.-in. | 2.326 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 87.5 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241164.00 | 1433 lbs.-in. | - | - | - | - | 2.4" | 43.75 RPM | Painted | €1,422.33 | RFQ
|
![]() |
GR8240519.20 | 1423 lbs.-in. | 1.653 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 58.3 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241155.00 | 830 lbs.-in. | 91/200 hp | - | Worm | - | 2.38" | 21 RPM | - | €1,007.62 |
Explore Products
- EATON 9-1818-2 Replacement Coil, 220 VAC, 60 Hz, For Use With 10370 Ac Size B Solenoid
- TECHNIKS 04208-01.0 Collet, Round Face, 1 mm
- APPROVED VENDOR WWG701208305 Key Stock, Undersized, SS, 8 mmx12 mm Size, 12 In Lg., Gr. 316, Plain
- MACROMATIC THR-15161-34 Time Delay Relay, 240VAC, 10A
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS TMLRS2-.4MMA 110031 Long Reach Thread Mill, Carbide Altin, 0.056 Dia, 1/8 Shank Dia
- PLAST-O-MATIC TEBVF5-3-075EPS-CP Electrically Actuated Ball Valve, CPVC, Socket Connection, EPDM Seal, 3/4 Inch Size
- GRAINGER BULK-PT-PVC-1 Tube Stock, 5/8 Inch Inside Dia, 7/8 Inch Outside Dia, 6 ft Plastic Length, Gray, Opaque
- DAYTON 609-11-4003-5 Inlet Cone
Explore More
- KEYSHAFT
- Reciprocating Saw Blades
- Hookup Wire
- Safety Monitoring Relays
- Deburring Blades
- Flask Stabilizer Rings
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, UNF, 3B
- MECHANIX Carbon X Level 1 Heat Resistant Gloves
- CONDOR Cowhide Leather Premium Gloves, Brown
- DESTACO 324-M Series Pull Action Latch Clamps
- TRITAN HCP Series Pillow Block Bearings
- DIXON Short Weld Tees
- ANVIL Hangers
- BENCHMARK SCIENTIFIC Tube Rollers
- LEESON Special Purpose Motors, Single Phase, Dripproof, Rigid Base
- SIOUX CHIEF TurboVent PVC Sch. 40 Hub Connections
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8240563.24 GR-HMQ824-10-H1-140-24 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Cast Iron
€1,175.09 /unit





