GROVE GEAR GR8240520.20 GR-HM824-40-H1-56-20 Worm Reducer, 40:1 Ratio, 0.75 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,095.34 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 20 |
| Center Distance | 2.38" |
| Frame | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Bore Size | 5/8" |
| Input Dia. | 3/4" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 1.342 hp |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.63" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Flexible Coupling Input |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 1 171/500 hp |
| Max. Input Hp | 1.342 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Hp | 0.994 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 43.8 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Thrust Rating | 2091 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 1433 lbs.-in. |
| Product Line | GR Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | GR Series |
| Series Style | GR-HM-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.05 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | center distance | output rpm | finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GR8240166.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,119.76 | |
![]() |
GR8240154.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,265.18 | |
![]() |
GR8240159.00 | - | - | - | - | - | 2.38" | 175 RPM | - | €1,540.94 | |
![]() |
GR8240565.18 | 1421 lbs.-in. | 2.326 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 87.5 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241164.00 | 1433 lbs.-in. | - | - | - | - | 2.4" | 43.75 RPM | Painted | €1,422.33 | RFQ
|
![]() |
GR8240519.20 | 1423 lbs.-in. | 1.653 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 58.3 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241155.00 | 830 lbs.-in. | 91/200 hp | - | Worm | - | 2.38" | 21 RPM | - | €1,007.62 |
Explore Products
- BRADY 5701-I 92732 Pipe Marker, Heating Supply, Yellow, Black, Fits 1 1/2 to 2 3/8 Inch OD, 1 Pipe Marker
- ARO 666100-1C9-C Diaphragm Pump, 35 GPM Max Flow Rate
- MERIT 08834131921 Flap Wheel Non-Woven 3 x 1 x 1/4 Inch Shank
- BALDOR / DODGE H6S10S00422 Shaft In-Line Concentric Reducer, 1-5/8 Inch Size, 4.22 Gear Ratio
- EATON HT8GDCAL1 Illuminated Pushbutton, 30.5 Mm, 1No Contact, Clear
- TITAN FASTENERS JCA05040
- SILVER KING 10310-04 Gasket, 26-3/4 Inch x 28-1/8 Inch Size
- TITAN FASTENERS DMC-MSHK
Explore More
- KEYSHAFT
- Convertible Hand Trucks
- Automotive Lamps and Bulbs
- Door Louvers
- Gasket Sealants And Makers
- Tool Steel Rods & Discs
- SHARPE VALVES 316 Stainless Steel Inline Ball Valve, Flanged x Flanged
- HELICOIL Complete Reference Gages, UNF, 3B
- ANSELL 72-025 Hyflex Cut Resistant Gloves
- SALISBURY Class 1 Electrical Insulating Rubber Gloves, 14 Inch, Black, Red Inside
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND R12 Gas Springs
- KNIPEX Open End Wrench, Metric
- GRAINGER Connectors
- ELKAY Drinking Fountains
- MODINE Gas Valves
- SIOUX CHIEF Supply Stops, 1/4-Turn, Bar Stock, Angle
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8240520.20 GR-HM824-40-H1-56-20 Worm Reducer, 40:1 Ratio, 0.75 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Cast Iron
€2,095.34 /unit





