GROVE GEAR GR8240505.20 GR-H824-20-H1-20 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 0.75 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,875.03 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | H-H1 |
| Bore Code | 20 |
| Center Distance | 2.38" |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Bore Size | 3/4" |
| Input Dia. | 3/4" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 2.326 hp |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.63" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Solid Shaft |
| Input Type | Solid Shaft |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 2 163/500 hp |
| Max. Input Hp | 2.326 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Hp | 1.972 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 87.5 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Thrust Rating | 2091 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 1421 lbs.-in. |
| Product Line | GR Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | GR Series |
| Series Style | GR-H-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.9 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Model | max. input hp | mounting type | output torque | input style | output rpm | output diameter | series | gear type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GR8240510.23 | 0.967 hp | Shaft Mount | 1418 lbs.-in. | Solid Shaft | 29.2 RPM | 1 7/16" | GR Series | Worm | €1,875.03 | |
| GR8240504.18 | 2.765 hp | Shaft Mount | 1318 lbs.-in. | Solid Shaft | 116.7 RPM | 1 1/8" | GR Series | Worm | €1,875.03 | |
| GR8240501.18 | 5.323 hp | Shaft Mount | 898 lbs.-in. | Solid Shaft | 350 RPM | 1 1/8" | GR Series | Worm | €1,875.03 | |
| GR8240507.18 | 1.653 hp | Shaft Mount | 1423 lbs.-in. | Solid Shaft | 58.3 RPM | 1 1/8" | GR Series | Worm | €1,875.03 | |
| GR8240502.23 | 3.992 hp | Shaft | - | Shaft | - | - | - | - | €1,760.95 | |
| GR8240509.16 | 1.137 hp | Shaft Mount | 1432 lbs.-in. | Solid Shaft | 35 RPM | 1" | GR Series | Worm | €1,875.03 | |
| GR8240505.16 | 2.326 hp | Shaft Mount | 1421 lbs.-in. | Solid Shaft | 87.5 RPM | 1" | GR Series | Worm | €1,875.03 |
Explore Products
- HUB CITY C/R 564550-55
- CALDWELL A360-2-16/10 Jib Crane Base Mounted 4000 Lb 10 Feet
- BALDOR / DODGE 096076 Clutch/Brake Accessory
- YORK S1-024-36052-013 Pressure Control, 0.40 Inch Wc
- VERMONT GAGE 302153030 Taperlock Assembly, Go/NoGo, M25.0-1.50 6H
- CHRISLYNN 67755 Thread Insert Tool, M10x1.5 Thread Size
- INGERSOLL-RAND AF0450L43PKL1
- HAMILTON R-70188-PR Cush-N-Aire Rigid Caster, 18 Inch Size, Pneumatic Air-Filled Tire
Explore More
- KEYSHAFT
- Exterior Mount Exhaust Fans
- Laboratory Mixers
- Cabinet Exhaust and Supply Fans
- Floor Mats
- Thermocouple Wire
- AKRO-MILS 35190 Nest And Stack Totes
- MEMPHIS GLOVE Ultratech General Purpose Gloves
- JOHN GUEST Two Way Dividers, Acetal Gray
- MAYHEW TOOLS Half Round Nose Chisels
- MUELLER INDUSTRIES 794F Duplex Basket Strainers
- NORTON ABRASIVES PSA Sanding Disc
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Filters, Wire Mesh, 100 Micron, Viton Seal
- WINSMITH SE Encore Series, E43 Size, MSFD Worm/Worm Double Reduction Speed Reducers
- REGAL Triple Crown Series Carbide End Mills, 45 Deg. Helix End Mills, CC, Bright
- AMERICAN TORCH TIP Air-Cooled Torch Packages, Flex, 200 Amp
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8240505.20 GR-H824-20-H1-20 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 0.75 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Cast Iron
€1,875.03 /unit
