GROVE GEAR GR8240197.00 GR-BMQ824-20-R-140 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,519.55 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Case Material | Cast Iron |
| Center Distance | 2.38" |
| Frame Size | 140TC |
| Gearbox Type | Worm |
| Hp | 2.33 hp |
| Input Bore Size | 7/8" |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 2 163/500 hp |
| Max Overhung Load | 1175 lbs. |
| Output Rpm | 87.5 RPM |
| Output Shaft Dia. | 1 1/8" |
| Output Shaft Type | Right Handed Shaft |
| Output Type | Right Shaft |
| Ratio | 20:1 |
| Service Factor 1 | 1.17 SF @ 2 HP |
| Service Factor 2 | 1.55 SF @ 1 1/2 HP |
| Service Factor 3 | 2.33 SF @ 1 HP |
| Torque Rating | 1421 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.25 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | center distance | output rpm | finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GR8240166.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,119.76 | |
![]() |
GR8240154.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,265.18 | |
![]() |
GR8240159.00 | - | - | - | - | - | 2.38" | 175 RPM | - | €1,540.94 | |
![]() |
GR8240565.18 | 1421 lbs.-in. | 2.326 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 87.5 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241164.00 | 1433 lbs.-in. | - | - | - | - | 2.4" | 43.75 RPM | Painted | €1,422.33 | RFQ
|
![]() |
GR8240519.20 | 1423 lbs.-in. | 1.653 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 58.3 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241155.00 | 830 lbs.-in. | 91/200 hp | - | Worm | - | 2.38" | 21 RPM | - | €1,007.62 |
Explore Products
- GATES 73476856 Hose Coupling, 1 Inch I.D, 5.16 Inch Length, 2.917 Inch Cutoff Size
- REGAL 050483AM95 Long End Mill With AlTiN Coated, Single End, 1-1/2 Inch Dia., 8-1/2 Inch Length, 6 Flutes
- MAIN FILTER INC. MF0385502 R640H1325A Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 12.87 Inch Height
- STEARNS BRAKES 108203102LQF Brake Assembly
- PROCON 1P2A100G11BA Repair Kit
- SCHNEIDER ELECTRIC SSL1A12BDR Solid State Relay, 2 A Current Rating, 15 To 30V Dc, Pin Termination
- WINSMITH E20MDTS42000DN Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, Left Solid Output Shaft, Quill Input
- SCHNEIDER ELECTRIC LC2D25BD Contactor Iec 24vdc 3p 25a
Explore More
- KEYSHAFT
- Disc Backup Pads
- Water Supply Stops
- Freight Car Bolts
- Retrieving Tools
- Fork Mounted Brush Sweepers
- TOUGH GUY Flexible Bed Spiked Shoes
- JOHN GUEST Fixed Elbows, NPTF Thread, Acetal Gray
- VIBCO PX Explosion Proof Vibrators
- ANVIL AS520EH Series Channel With Elongated Holes
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Bottles, Wide Mouth, Polypropylene
- AKRO-MILS 30282 Akrobins Super Size Bins
- INSTOCK Wall Cabinet, Pearl White
- NOTRAX Cushion Ease Red Mattings
- BROWNING SSPS 100 Series Light Duty Stamped Steel Pillow Block Mounted Ball Bearings
- SPEC Metric Compression Springs, Stainless Steel, 28.2 mm Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8240197.00 GR-BMQ824-20-R-140 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
€1,519.55 /unit






