GROVE GEAR GR8240089.00 GR-BM824-20-R-140 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 0.75 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,540.94 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Center Distance | 2.38" |
| Gear Ratio | 20:1 |
| Gearbox Type | Worm |
| Input Bore Size | 7/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Keyway Size | 3/16" x 3/32" |
| Input Style | C Face Coupled |
| Lubrication | PAG Synthetic Oil |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 2 163/500 hp |
| Max. Input Hp | 2.326 hp |
| Mounting Type | Base |
| Output Dia. | 1 1/8" |
| Output Hp | 1.972 hp |
| Output Keyway Size | 1/4" x 1 3/4" |
| Output Shaft Dia. | 1 1/8" |
| Output Shaft Length | 2.66" |
| Output Shaft Type | Right Handed Shaft |
| Output Type | Shaft |
| Product Series | GR Series |
| Torque Rating | 1421 lbs.-in. |
| Type | Right Angle Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.15 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | center distance | output rpm | finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GR8240166.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,119.76 | |
![]() |
GR8240154.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,265.18 | |
![]() |
GR8240159.00 | - | - | - | - | - | 2.38" | 175 RPM | - | €1,540.94 | |
![]() |
GR8240565.18 | 1421 lbs.-in. | 2.326 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 87.5 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241164.00 | 1433 lbs.-in. | - | - | - | - | 2.4" | 43.75 RPM | Painted | €1,422.33 | RFQ
|
![]() |
GR8240519.20 | 1423 lbs.-in. | 1.653 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 58.3 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241155.00 | 830 lbs.-in. | 91/200 hp | - | Worm | - | 2.38" | 21 RPM | - | €1,007.62 |
Explore Products
- SMC VALVES CXWM32TF-100 Guide Cylinder, 32 mm Size, Cxw Slide Bearing
- 80/20 2606 3/16 Inch Black Acrylic
- CHICAGO-LATROBE 46778 Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size H, Drill Bit Point Angle 135 Deg., Cobalt, Straw/Bronze
- MJ MAY 402IV-100UL-2536 Fiberglass Fabric, 25 Inch Width, Resists Abrasion
- KTI KTI-45924 Ratcheting Wrench Head Size 3/4 Inch
- APPROVED VENDOR 1ZTJ3 Industrial Wire Shelving H63 W24 Chrome
- BEHRINGER SYSTEMS TWX2062-PP BEHRINGER PIPE SYSTEMS TWX2062-PP
- MARTIN SPROCKET 25A40 Sprocket, 25 Chain, 40 Teeth, 3.186 Inch Pitch Dia., 3.327 Inch O.D., Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Amplifiers
- Membrane Filters
- Cup Brushes
- Keyed Shafts
- Chemical Metering Pump Systems
- ANSELL 80-100 Activarmr Natural Rubber Latex Coated Gloves
- ANSELL 11-927 Hyflex Medium Duty Oil Repellent Cut Resistant Gloves
- CONDOR Leather Gloves, Full Finger, Premium, Double Palm, Cowhide
- CAROL Carolprene Multi-Conductor Cable, Braid Shield
- PHILIPS BURTON Surgical Light Ceiling
- KERN AND SOHN OBB-AZ Series Polrisation Units
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Full Dotted, 7 Gauge, Orange
- WESTWARD Assorted Pliers Sets
- HEXARMOR Welding Gloves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8240089.00 GR-BM824-20-R-140 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 0.75 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
€1,540.94 /unit






