GROVE GEAR EL8420564.35 EL-HM842-15-H_-250-35 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 1.625 Inch I.D, 2.188 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,711.21 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 35 |
| Center Distance | 4 1/4" |
| Frame | 250TC |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 5/8" |
| Input Dia. | 1 5/8" |
| Input Keyway Size | 3/8" x 3/16" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Coupled |
| Max. Input Hp | 11 13/100 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 2.188" |
| Output Hp | 10 1/5 hp |
| Output Key Size | 1/2" x 3.38" |
| Output Rpm | 116 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 5508 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HM-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 46.8 |
| Ship height (cm) | 44.45 |
| Ship length (cm) | 101.6 |
| Ship width (cm) | 93.98 |
Product Variants
| Model | max. input hp | output torque | output rpm | output diameter | series | gear type | mounting type | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8420517.35 | 9.462 hp | 6092 lbs.-in. | 87 RPM | 2.188" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 | |
| EL8420561.35 | 18 2/25 hp | 3209 lbs.-in. | 350 RPM | 2.188" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 | |
| EL8420546.35 | 3.681 hp | 5989 lbs.-in. | 29 RPM | 2.188" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 | |
| EL8420535.23 | 1 19/25 hp | 3620 lbs.-in. | 21 RPM | 1.438" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,248.11 | |
| EL8420548.35 | 1.201 hp | 2852 lbs.-in. | 17 RPM | 2.188" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 | |
| EL8420554.31 | 7 47/50 hp | 6254 lbs.-in. | 70 RPM | 1.938" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 | |
| EL8420519.35 | 6.481 hp | 5960 lbs.-in. | 58 RPM | 2.188" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 |
Explore Products
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Drills
- Bolt Cutters
- Pin Assortments
- Tube and Coil Cleaning Equipment Accessories
- Oil Seals
- OIL SAFE Color-Coded Clear Tube Grease Guns, Pistol Grip
- LEATHERHEAD TOOLS Pro Lite Series Pike Poles
- KEO Woodruff Keyseat Cutters, Shank Type, High Speed Steel
- MUELLER INDUSTRIES 794F Duplex Basket Strainers
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Filters, Glass, 25 Micron, Seal
- DORMONT 20C Safety Shield Series Coated Stainless Steel Gas Connectors
- CEMENTEX USA Deep Wall Insulated Sockets, 1/2 Inch Square Drive
- MASTER LOCK S31 Zenex Thermoplastic Safety Padlocks
- STARRETT Brinell Test Blocks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8420564.35 EL-HM842-15-H_-250-35 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 1.625 Inch I.D, 2.188 Inch O.D, Aluminum
€3,711.21 /unit

