GROVE GEAR EL8420529.32 EL-HM842-20-H_-140-32 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 2 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,711.21 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 32 |
| Center Distance | 4 1/4" |
| Frame | 140TC |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 7/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Coupled |
| Max. Input Hp | 9.462 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 2" |
| Output Hp | 8.458 hp |
| Output Key Size | 1/2" x 3.38" |
| Output Rpm | 87 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 6092 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HM-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 46.8 |
| Ship height (cm) | 44.45 |
| Ship length (cm) | 101.6 |
| Ship width (cm) | 93.98 |
Product Variants
| Model | max. input hp | output torque | output rpm | output diameter | series | gear type | mounting type | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8420517.35 | 9.462 hp | 6092 lbs.-in. | 87 RPM | 2.188" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 | |
| EL8420561.35 | 18 2/25 hp | 3209 lbs.-in. | 350 RPM | 2.188" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 | |
| EL8420546.35 | 3.681 hp | 5989 lbs.-in. | 29 RPM | 2.188" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 | |
| EL8420535.23 | 1 19/25 hp | 3620 lbs.-in. | 21 RPM | 1.438" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,248.11 | |
| EL8420548.35 | 1.201 hp | 2852 lbs.-in. | 17 RPM | 2.188" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 | |
| EL8420554.31 | 7 47/50 hp | 6254 lbs.-in. | 70 RPM | 1.938" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 | |
| EL8420519.35 | 6.481 hp | 5960 lbs.-in. | 58 RPM | 2.188" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 26QZ18LR56 TIGEAR-2 E-Z KLEEN Right Angle Reducer
- KIPP K0146.5032062 Stainless Steel Knob M6 Natural Polished
- KLEIN TOOLS 33527 33527-3 Insulated Tool Set, 22 Piece
- CHICAGO FAUCETS 980-WSCP Turret With One Side Outlet And
- REGAL 017123AS74 Hand Tap, 1/4-28 Size, H3 Limit, 4 Flutes, Bottom, Left Hand With Chrome
- TB WOODS 622B Classical V-Belt Sheave, Cast Iron, B Type Belt, 6.2 inch Datum Dia.
- GEDORE 42 DKEL 5 Hex Key, 2 Ball Ends, 5 mm Tip Size, Metric, Long, Alloy Steel, Chrome
- CHICAGO-LATROBE 43777 Jobber Length Drill Bit, G Size, 2 7/8 Inch Flute Length, 1/4 Inch Shank Dia.
Explore More
- KEYSHAFT
- Farm Duty Motors
- Rotary Tool Accessories
- Tubular Machine Tool Lights
- Rectangular Connectors
- DESTACO 8000, 8200, 8400 Series pneumatic swing clamps
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials Bulk Narrow Mouth HDPE Bottles
- SCHNEIDER ELECTRIC Harmony XB5 Push Buttons, 22 mm, Modular Plastic
- MOODY TOOL Nut Driver Sets
- ACROVYN Handrail, Interior, Silver
- GROTE LED Flashers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8420529.32 EL-HM842-20-H_-140-32 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 2 Inch O.D, Aluminum
€3,711.21 /unit

