GROVE GEAR EL8420519.35 EL-HM842-30-H_-56-35 Worm Reducer, 30:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 2.188 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,711.21 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 35 |
| Center Distance | 4 1/4" |
| Frame | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Coupled |
| Max. Input Hp | 6.481 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 2.188" |
| Output Hp | 5.517 hp |
| Output Key Size | 1/2" x 3.38" |
| Output Rpm | 58 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 5960 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HM-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 46.8 |
| Ship height (cm) | 44.45 |
| Ship length (cm) | 101.6 |
| Ship width (cm) | 93.98 |
Product Variants
| Model | max. input hp | output torque | output rpm | output diameter | series | gear type | mounting type | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8420517.35 | 9.462 hp | 6092 lbs.-in. | 87 RPM | 2.188" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 | |
| EL8420561.35 | 18 2/25 hp | 3209 lbs.-in. | 350 RPM | 2.188" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 | |
| EL8420546.35 | 3.681 hp | 5989 lbs.-in. | 29 RPM | 2.188" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 | |
| EL8420535.23 | 1 19/25 hp | 3620 lbs.-in. | 21 RPM | 1.438" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,248.11 | |
| EL8420548.35 | 1.201 hp | 2852 lbs.-in. | 17 RPM | 2.188" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 | |
| EL8420554.31 | 7 47/50 hp | 6254 lbs.-in. | 70 RPM | 1.938" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 | |
| EL8420539.35 | 14 93/100 hp | 5042 lbs.-in. | 175 RPM | 2.188" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 |
Explore Products
- PNEUMADYNE INC M10-125-8 Manifold Metal Npt 6-1/4 Inch Length
- DEWALT PFM2201300 Driver, Universal, Polished, Silver, Steel
- KIPP K0124.92A4X40 Adjustable Handle, Teardrop, Stainless Steel Handle, 3/8 Inch To 16 Thread Size, Natural
- EATON SVXF15A1-4A1B1B1B5B9 Adjustable Frequency Drive, 1-1/2HP, NEMA Type 1, 380-500V, 5 DI, EMC H, Brake Chopper
- WESTWARD 4LXX5 Impact Socket, 1/4 Inch Drive Size, 6 mm Socket Size, 6-Point, Deep, Black Oxide
- FUNCTIONAL DEVICES INC / RIB RIBT24B Enclosed Pre-Wired Relay, With 24 VAC Coil, Hi-Low Separate, SPDT, 20 A
- APOLLO VALVES 701020735 Bronze 2 Pcs Ball Valve with Steel Tee Handle, PTFE Trim 3/8 Inch Size, 2 x FNPT
- EDWARDS SIGNALING G4HFRN-S7VMC Speaker/Strobe, 520Hz, Red
Explore More
- KEYSHAFT
- Solenoid Valve Coils
- Hand Ratchets
- Glove Holder Clips
- Door Switches
- Curb Ramps
- DESTACO 460/480 Series Squeeze Action Plier Clamps
- ACCURIDE 3600 Series Heavy Duty Full Extension Slides
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Uncoated, Cotton, 7 Gauge, Beige
- XTEND & CLIMB Step Stools
- HOFFMAN Syspend Series Type 12 HMI Enclosures
- SPEARS VALVES CPVC True Union 2000 Industrial Vented/Bleach Ball Valves, Socket Ends, EPDM
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X350 Gas Springs
- ANVIL 2175 Series Socket Weld Half Couplings, Forged Steel
- SLOAN Royal 9603 Concealed Manual Specialty Water Closet Hydraulic Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8420519.35 EL-HM842-30-H_-56-35 Worm Reducer, 30:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 2.188 Inch O.D, Aluminum
€3,711.21 /unit

