GROVE GEAR EL8420562.35 EL-HM842-7.5-H_-250-35 Worm Reducer, 7.5:1 Ratio, 1.625 Inch I.D, 2.188 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,711.21 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 35 |
| Center Distance | 4 1/4" |
| Frame | 250TC |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 5/8" |
| Input Dia. | 1 5/8" |
| Input Keyway Size | 3/8" x 3/16" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Coupled |
| Max. Input Hp | 16 27/100 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 2.188" |
| Output Hp | 15 9/25 hp |
| Output Key Size | 1/2" x 3.38" |
| Output Rpm | 233 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 4148 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HM-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 46.8 |
| Ship height (cm) | 44.45 |
| Ship length (cm) | 101.6 |
| Ship width (cm) | 93.98 |
Product Variants
| Model | max. input hp | output torque | output rpm | output diameter | series | gear type | mounting type | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8420517.35 | 9.462 hp | 6092 lbs.-in. | 87 RPM | 2.188" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 | |
| EL8420561.35 | 18 2/25 hp | 3209 lbs.-in. | 350 RPM | 2.188" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 | |
| EL8420546.35 | 3.681 hp | 5989 lbs.-in. | 29 RPM | 2.188" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 | |
| EL8420535.23 | 1 19/25 hp | 3620 lbs.-in. | 21 RPM | 1.438" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,248.11 | |
| EL8420548.35 | 1.201 hp | 2852 lbs.-in. | 17 RPM | 2.188" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 | |
| EL8420554.31 | 7 47/50 hp | 6254 lbs.-in. | 70 RPM | 1.938" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 | |
| EL8420519.35 | 6.481 hp | 5960 lbs.-in. | 58 RPM | 2.188" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 |
Explore Products
- POWERCOIL 3532-1.1/4X1.5DSL Helical Insert, 1 1/4 In - 7 Internal Thread Size, Gr. 304, 1 7/8 In Lg., SS
- CLAMPCO 94170-0750 Band Clamp, Floating Bridge, Zinc Plated, 7.5 X 7.28 X 7.59 Inch Size
- VERMONT GAGE 141162790 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.6279 Inch Size
- SPEEDAIRE TTST25148G Snap Ring
- LENOX TOOLS 73139D2B144495 Band Saw Blade, 1/4 Inch Blade Width, 14 Feet 9 Inch Size, 0.025 Inch Blade Thickness
- HOBART 500563 Engine Driven Generator/Welder 40 to 145
- BROWNING 20 EHUB FB 2300564 Elastomeric Coupling Hub, Finish Bored, Style EE, ES, SS, Size 20, Aluminium
- GATES 1610M14 Micro-V Belt, M Section
Explore More
- KEYSHAFT
- Condiment Pumps and Dispensers
- Impact Socket Adapters
- Truck Storage Units
- Electric Actuated Butterfly Valves
- Fire and Rescue Fan Accessories
- AKRO-MILS 30210 Akrobins Plastic Storage Bins
- RINGERS GLOVES R-266 Insulated Impact Gloves
- LUMAPRO Miniature Incandescent Bulbs, G4 1/2 Lamp Shape
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 208V Delta Primary Volts, 208Y/120 Secondary Volts
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Replacement Iec Pin and Sleeve Interiors
- SMC VALVES Cla Series Tie-Rod Cylinder
- GROVE GEAR EL Series, BM-R Style, 821 Size, Aluminium Worm Gear Reducers
- HARTING M8 Sensor/Actuator Cables
- OLFA Snap-Off Utility Knives
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8420562.35 EL-HM842-7.5-H_-250-35 Worm Reducer, 7.5:1 Ratio, 1.625 Inch I.D, 2.188 Inch O.D, Aluminum
€3,711.21 /unit

