GROVE GEAR EL8420534.27 EL-HM842-60-H1-140-27 Worm Reducer, 60:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.688 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€6,297.09 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 27 |
| Center Distance | 4 1/4" |
| Frame | 140TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 7/8" |
| Input Bore Size | 7/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Keyway Size | 1/4" x 2.5" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Quill Dia. | 7/8" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Coupled |
| Keyway Size | 3/16" x 3/32" |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 3 681/1000 hp |
| Max. Input Hp | 3.681 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.688" |
| Output Hp | 2.772 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 29 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 5989 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HM-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 46.8 |
| Ship height (cm) | 44.45 |
| Ship length (cm) | 101.6 |
| Ship width (cm) | 93.98 |
Product Variants
| Model | max. input hp | output torque | output rpm | output diameter | series | gear type | mounting type | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8420517.35 | 9.462 hp | 6092 lbs.-in. | 87 RPM | 2.188" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 | |
| EL8420561.35 | 18 2/25 hp | 3209 lbs.-in. | 350 RPM | 2.188" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 | |
| EL8420546.35 | 3.681 hp | 5989 lbs.-in. | 29 RPM | 2.188" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 | |
| EL8420535.23 | 1 19/25 hp | 3620 lbs.-in. | 21 RPM | 1.438" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,248.11 | |
| EL8420548.35 | 1.201 hp | 2852 lbs.-in. | 17 RPM | 2.188" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 | |
| EL8420554.31 | 7 47/50 hp | 6254 lbs.-in. | 70 RPM | 1.938" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 | |
| EL8420519.35 | 6.481 hp | 5960 lbs.-in. | 58 RPM | 2.188" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 |
Explore Products
- STEARNS BRAKES 105606200
- SMC VALVES CLST125TN-200 One Way Lock Up Cylinder, 125 mm Size,Double Acting
- CHRISLYNN 84708 3585-06CN-0276 / MS21209-C0620 / 13564 Locking Insert, 6-32 Thread Size, SS, 0.276 In Insert Lg.
- MORSE CUTTING TOOLS 44254 Cutting End Mill, 5/16 x 3/8 x 3/4 x 3Â 1/2 Inch Size, 4 Flute, Double End
- GROVE GEAR EL8300074.00 EL-BM830-7.5-L-140 Worm Reducer, 7.5:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
- PASS AND SEYMOUR TRIG26362-HGGRY Isolated Ground Receptacle, Tamper Resistant, 20A, 125V, Gray
- BUSSMANN CCP2-1-100CF Fusible Disconnect, 100 A, 600 V, 1 Pole
- APPLETON ELECTRIC AEPTRC Pushbutton, Illuminated, Red, 1Nc
Explore More
- KEYSHAFT
- Hairnets Bouffants and Beard Nets
- Thermometers
- Galvanized Pipe Fittings
- Conduit Reducing Bushings and Washers
- Power Unit Accessories
- MEMPHIS GLOVE Luminator Pigskin Insulated Leather Palm Work Gloves
- CONDOR High Visibility Cowhide Leather Orange Palm Gloves
- DESTACO 385-M Series Pull Action Latch Clamps
- MOON AMERICAN Male Dry Hydrants
- LUMAPRO Miniature LED Bulbs, G40 Lamp Shape
- WAHL Digital Temperature Thermometer -328-1472f
- BASCO Plastic Pail Lid, Brown, 12-1/4 Inch
- WORLDWIDE ELECTRIC WVHS Couplings
- WEG ODP Footless, Jet Pump Motors, Single Phase
- POWER FIRST All Purpose Nylon Cable Ties
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8420534.27 EL-HM842-60-H1-140-27 Worm Reducer, 60:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.688 Inch O.D, Aluminum
€6,297.09 /unit

