GROVE GEAR EL8420549.35 EL-HM842-5-H_-210-35 Worm Reducer, 5:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 2.188 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,711.21 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 35 |
| Center Distance | 4 1/4" |
| Frame | 210TC |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 3/8" |
| Input Dia. | 1 3/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 5/16" x 5/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Coupled |
| Max. Input Hp | 18 2/25 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 2.188" |
| Output Hp | 17 1/4 hp |
| Output Key Size | 1/2" x 3.38" |
| Output Rpm | 350 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 3209 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HM-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 46.8 |
| Ship height (cm) | 44.45 |
| Ship length (cm) | 101.6 |
| Ship width (cm) | 93.98 |
Product Variants
| Model | max. input hp | output torque | output rpm | output diameter | series | gear type | mounting type | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8420517.35 | 9.462 hp | 6092 lbs.-in. | 87 RPM | 2.188" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 | |
| EL8420561.35 | 18 2/25 hp | 3209 lbs.-in. | 350 RPM | 2.188" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 | |
| EL8420546.35 | 3.681 hp | 5989 lbs.-in. | 29 RPM | 2.188" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 | |
| EL8420535.23 | 1 19/25 hp | 3620 lbs.-in. | 21 RPM | 1.438" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,248.11 | |
| EL8420548.35 | 1.201 hp | 2852 lbs.-in. | 17 RPM | 2.188" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 | |
| EL8420554.31 | 7 47/50 hp | 6254 lbs.-in. | 70 RPM | 1.938" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 | |
| EL8420519.35 | 6.481 hp | 5960 lbs.-in. | 58 RPM | 2.188" | EL Series | Worm | Shaft Mount | 4 1/4" | €3,711.21 |
Explore Products
- MASTERDRIVES 180-5M-25 Timing Belt, 5m Pitch
- APPROVED VENDOR M01070.080.0020 Hex Head Cap Screw, M8x1 Thread Size, Steel, 20mm Lg., 5.3mm Head Ht., Class 8.8, Blk Oxide
- MONOPRICE 9819 Ethernet Cable Cat6 1 feet White 24AWG
- BALDOR / DODGE B12C18S08598 BB1283 180-CC 85.98 2-7/8 S Shaft Right Angle Reducer
- CASH VALVE CP-ZASS074AF-S1E6 Pilot Valve, 1/4 Inch Size, Bronze, 7.4-1 Ratio, 200-600 PSI
- KUNKLE 171S-F02-MG Safety Relief Valve, 1 1/4 Inch Inlet x 1 1/4 Inch Outlet Size, Non Code Liquid
- GATES 3/A53 Banded V-Belt, 3 Strand, 55 Inch Outside Length
- GATES 7/C151 Banded V-Belt, 7 Strand, 155.18 Inch Length, 0.597 Inch Thickness
Explore More
- KEYSHAFT
- Impact Socket Accessories
- Hand Dryers
- Guard Rail Accessories
- Stopwatches
- Cryogenic Hoses
- DWYER INSTRUMENTS RTD Series Resistance Temperature Detectors
- DESTACO 604 Series Straight Line Action Clamps
- GLOBE SCIENTIFIC Plug Stoppers, For 12 mm Tubes
- WERA TOOLS Ball End Hex Key
- SPEEDAIRE Modular Air Line Lubricator
- CLIMAX METAL PRODUCTS C405 Series, Keyless Bushing
- ANVIL Adjustable Clevises
- BUSSMANN 170M Series Type SBKN/90 Square Body Fuse Links, 1000V
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8420549.35 EL-HM842-5-H_-210-35 Worm Reducer, 5:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 2.188 Inch O.D, Aluminum
€3,711.21 /unit

