GROVE GEAR EL8420179.00 EL-BM842-80-D-210 Worm Reducer, 80:1 Ratio, 1.25 Inch I.D, 1.75 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€5,284.73 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | BM-D |
| Center Distance | 4 1/4" |
| Frame | 210TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 3/8" |
| Input Bore Size | 1 3/8" |
| Input Dia. | 1 1/4" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 1 19/25 hp |
| Input Keyway Size | 1/4" x 2.5" |
| Input Keyway Size (c Face) | 5/16" x 5/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Flexible Coupling Input |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 1 19/25 hp |
| Max. Input Hp | 1 19/25 hp |
| Mounting Type | Base |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 3/4" |
| Output Hp | 1.257 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 21 RPM |
| Output Shaft | Solid Shaft |
| Output Shaft Assembly Code | D |
| Output Shaft Dia. | 1 7/8" |
| Output Shaft Direction | Double |
| Output Shaft Orientation | LR |
| Output Shaft Thrust Rating | 2533 |
| Output Shaft Type | Double Shaft |
| Output Style | D |
| Output Torque | 3620 lbs.-in. |
| Overhung Load | 3740 lbs. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-BM-D |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
| Tap Depth | 1.19" |
| Tap Size | 5/8"-11 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 45.9 |
| Ship height (cm) | 44.45 |
| Ship length (cm) | 101.6 |
| Ship width (cm) | 93.98 |
Product Variants
| Model | max. input hp | output torque | input style | output rpm | output shaft | series | gear type | mounting type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8420071.00 | 1 19/25 hp | - | Flexible Coupling Input | - | Solid Shaft | EL Series | Worm | Base | €5,284.73 | |
| EL8420069.00 | 4.389 hp | 6170 lbs.-in. | Flexible Coupling Input | 35 RPM | Solid Shaft | EL Series | Worm | Base | €5,284.73 | |
| EL8420072.00 | 1.201 hp | 2852 lbs.-in. | Flexible Coupling Input | 17 RPM | Solid Shaft | EL Series | Worm | Base | €5,284.73 | |
| EL8420209.00 | 9.462 hp | 6092 lbs.-in. | C Face Coupled | 87 RPM | Shaft | EL Series | Worm | Base | €5,131.67 | |
| EL8420216.00 | 1.201 hp | 2852 lbs.-in. | C Face Coupled | 17 RPM | Shaft | EL Series | Worm | Base | €5,131.67 | |
| EL8420068.00 | 5.262 hp | 6156 lbs.-in. | Flexible Coupling Input | 43 RPM | Solid Shaft | EL Series | Worm | - | €5,284.73 | |
| EL8420139.00 | 6.481 hp | 5960 lbs.-in. | Flexible Coupling Input | 58 RPM | Solid Shaft | EL Series | Worm | Base | €5,284.73 |
Explore Products
- APOLLO VALVES D237900 Seal, 0.539 Inch O.D., 0.375 Inch I.D., 0.125 Inch Thick
- TITAN FASTENERS CMA10288
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS SNAP1RAM2 Receptacle, 6 Inch Solid Wire With Push-In
- BATTERY DOCTOR 80113 Cable Tie, 14 Inch Size, 50 Lbs Strength, Natural, 100 Piece Bag
- SUGATSUNE US-120/M Pull Handle Unthreaded Through Holes
- ENERPAC CL788040 Plunger Ref Dwg 517C
- BOSTON GEAR 023921-020-00000
- MITUTOYO 543-791B-10 Electronic Digital Indicator Series Id-s
Explore More
- KEYSHAFT
- Limit Switch Heads
- Tables
- Air Hose Accessories
- Brake and Clutch Accessories
- Decontamination Shower Water Collection
- DAYMARK 921 Steam Resistant Gloves
- ANSELL 11-518V Hyflex Cut Resistant Gloves
- LUMAPRO LED Tape Lights
- ANVIL AS679 Series U Supports
- APPROVED VENDOR Tie-Down Strap
- INGERSOLL-RAND Seals
- ENERPAC VA Series Torque Wrench Valves
- ANSELL Comarex Natural Rubber Latex Gloves
- IFM M23 Circular Connectors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8420179.00 EL-BM842-80-D-210 Worm Reducer, 80:1 Ratio, 1.25 Inch I.D, 1.75 Inch O.D, Aluminum
€5,284.73 /unit
