GROVE GEAR EL8420216.00 EL-BM842-100-D-250 Worm Reducer, 100:1 Ratio, 1.625 Inch I.D, 1.75 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€5,131.67 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | BM-D |
| Center Distance | 4 1/4" |
| Frame | 250TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 5/8" |
| Input Bore Size | 1 5/8" |
| Input Dia. | 1 5/8" |
| Input Keyway Size | 3/8" x 3/16" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Coupled |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 1 201/1000 hp |
| Max. Input Hp | 1.201 hp |
| Mounting Type | Base |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 3/4" |
| Output Hp | 99/125 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 2.5" |
| Output Rpm | 17 RPM |
| Output Shaft | Shaft |
| Output Shaft Assembly Code | D |
| Output Shaft Dia. | 1 7/8" |
| Output Shaft Direction | Double |
| Output Shaft Orientation | LR |
| Output Shaft Type | Double Shaft |
| Output Style | D |
| Output Torque | 2852 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-BM-D |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 45.9 |
| Ship height (cm) | 44.45 |
| Ship length (cm) | 101.6 |
| Ship width (cm) | 93.98 |
Product Variants
| Model | max. input hp | output torque | input style | output rpm | output shaft | series | gear type | mounting type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8420071.00 | 1 19/25 hp | - | Flexible Coupling Input | - | Solid Shaft | EL Series | Worm | Base | €5,284.73 | |
| EL8420069.00 | 4.389 hp | 6170 lbs.-in. | Flexible Coupling Input | 35 RPM | Solid Shaft | EL Series | Worm | Base | €5,284.73 | |
| EL8420072.00 | 1.201 hp | 2852 lbs.-in. | Flexible Coupling Input | 17 RPM | Solid Shaft | EL Series | Worm | Base | €5,284.73 | |
| EL8420209.00 | 9.462 hp | 6092 lbs.-in. | C Face Coupled | 87 RPM | Shaft | EL Series | Worm | Base | €5,131.67 | |
| EL8420068.00 | 5.262 hp | 6156 lbs.-in. | Flexible Coupling Input | 43 RPM | Solid Shaft | EL Series | Worm | - | €5,284.73 | |
| EL8420139.00 | 6.481 hp | 5960 lbs.-in. | Flexible Coupling Input | 58 RPM | Solid Shaft | EL Series | Worm | Base | €5,284.73 | |
| EL8420070.00 | 3.681 hp | 5989 lbs.-in. | Flexible Coupling Input | 29 RPM | Solid Shaft | EL Series | Worm | Base | €5,284.73 |
Explore Products
- APPLETON ELECTRIC SBT50
- SENSOREX TDSK70 Conductivity Solution, 32.8 ppm/70uS, 1Qt
- REED INSTRUMENTS R2320-NIST Infrared Thermometer, Professional, 30:1, -32/800 Deg. C, Nist Cert
- DORIAN D60X-50-TD16-20
- CASH VALVE CP2ZABM011ZH-01E1 Pilot Valve, 1/4 Inch Size, 0-30 PSI, 1.1-1 Ratio
- MAIN FILTER INC. MF0589338 938212Q Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 12.28 Inch Height
- AIR HANDLER 11Z813 V-bank Minipleat Filter 18x24x12 Merv 16
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WR86-1242P-5 Wire Shelving, Starter Unit, 5 Shelf, 12 x 42 x 86 Inch Size, Proform Green Epoxy
Explore More
- KEYSHAFT
- Conduit Body Covers and Gaskets
- Cam Followers and Track Rollers
- Fan Shroud Filters
- Pneumatic Control Valves
- Air Scarifier Accessories
- LOC-LINE In-line Check Valve
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU4700 Gas Springs
- MUELLER INDUSTRIES LF351-N Iron Body Y Strainers
- ANVIL AS1200 Series O.D. Tubing Clamps, 304 Stainless Steel
- VERMONT GAGE Class ZZ Minus Pin Gages, Metric
- WESTWARD Jobber Drill Blanks
- REGAL Metric Extension Hand Taps, Bottom, TiCN
- KILLARK VM3 Series CertiLite V Mogul Base HID Fixtures
- SPEC Metric Compression Springs, Music Wire, 9 mm Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8420216.00 EL-BM842-100-D-250 Worm Reducer, 100:1 Ratio, 1.625 Inch I.D, 1.75 Inch O.D, Aluminum
€5,131.67 /unit
