GROVE GEAR EL8320575.26 EL-HM832-10-H_-210-26 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.625 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 26 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 210TC |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 3/8" |
| Input Dia. | 1 3/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 5/16" x 5/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Coupled |
| Max. Input Hp | 8 23/250 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 5/8" |
| Output Hp | 7.497 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 175 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 2700 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HM-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | mounting type | max. input hp | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8320543.24 | 3267 lbs.-in. | Shaft Mount | 5 9/50 hp | - | 3 1/4" | 87 RPM | HMQ-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320241.00 | 2033 lbs.-in. | Base | 11 23/25 hp | - | 3 1/4" | 350 RPM | BM-D | Solid Shaft | €3,482.88 | |
![]() |
EL8320518.23 | 2980 lbs.-in. | Shaft Mount | 6.127 hp | - | 3 1/4" | 116 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €4,204.29 | |
![]() |
EL8320583.23 | - | Shaft Mount | 1 3/100 hp | - | 3 1/4" | 21.9 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320580.27 | 3303 lbs.-in. | Shaft Mount | 2.926 hp | - | 3 1/4" | 43 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320602.23 | 3360 lbs.-in. | Shaft Mount | - | - | 3 1/4" | - | HMQ-H1 | - | €4,262.95 | |
![]() |
EL8320557.28 | - | - | - | - | 3.2" | - | - | - | €1,694.91 | RFQ
|
Explore Products
- JJ KELLER 200-AK-3 Labor Law Poster Federal / State AK SP 20 Inch Height 3 Year
- TORQUE TRANSMISSION 75065
- GROVE GEAR R8772275.00 Solid Input Shaft Worm Gear Reducer, Hollow Bore Output Worm Gear
- DDS 254710TC Rotary Shaft Oil Seal, Tc, Nitrile, 25 mm ID, 47 mm Od, 10 mm Width, 7 Psi
- BROWNING 1046499 1VM50X7/8 V-Belt Sheave, Variable Pitch, Finish Bore, 1 Groove, Cast Iron, 4-3/4 in OD, 7/8 in Bore Dia, 11/16 to 1-1/16 in face Width
- REGAL 017885AS53 Hand Tap, 2 1/2-8 Size, H6 Limit, 6 Flutes, Bottom, 8 Pitch With Nitride & Steam Oxide
- ANVIL 2400021362 Green 1 Hole Angle
- CASH VALVE E55EFCLVAP-E8 Pressure Regulator, 1 Inch Size, Bronze, Gas, 50-175 PSI
Explore More
- KEYSHAFT
- Panel Mount Circuit Breakers
- Shaft Collars
- Flow Control Check Valves
- Circular Saw Accessories
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, 4H5H, Metric Fine
- JOHN GUEST Speedfit Stackable Tees
- HARVEL CLEAR PVC Elbows, 45 Degrees
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, 38 x 19 mm
- ARO Modular Air Line Lubricator
- LEESON Premium Duck Washguard PMDC Motors, TEFC 180V, C Face With Base
- ALTRONIX Power Conversion Modules
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320575.26 EL-HM832-10-H_-210-26 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.625 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit



