GROVE GEAR EL8320539.26 EL-HMQ832-50-H_-56-26 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.625 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 26 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Max. Input Hp | 2.462 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 5/8" |
| Output Hp | 1.841 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 35 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 3315 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | mounting type | max. input hp | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8320543.24 | 3267 lbs.-in. | Shaft Mount | 5 9/50 hp | - | 3 1/4" | 87 RPM | HMQ-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320241.00 | 2033 lbs.-in. | Base | 11 23/25 hp | - | 3 1/4" | 350 RPM | BM-D | Solid Shaft | €3,482.88 | |
![]() |
EL8320518.23 | 2980 lbs.-in. | Shaft Mount | 6.127 hp | - | 3 1/4" | 116 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €4,204.29 | |
![]() |
EL8320583.23 | - | Shaft Mount | 1 3/100 hp | - | 3 1/4" | 21.9 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320580.27 | 3303 lbs.-in. | Shaft Mount | 2.926 hp | - | 3 1/4" | 43 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320602.23 | 3360 lbs.-in. | Shaft Mount | - | - | 3 1/4" | - | HMQ-H1 | - | €4,262.95 | |
![]() |
EL8320557.28 | - | - | - | - | 3.2" | - | - | - | €1,694.91 | RFQ
|
Explore Products
- REGAL 008584AS43 Hand Tap, 1/2-20 Size, H3 Limit, 3 Flutes, Bottom With Steam Oxide
- GRAINGER PS-PC-ESD-33 Plastic Sheet, 0.5 Inch Plastic Thick, 24 Inch Width x 24 Inch Length, Clear
- WATTS 2000SS-PIV-OSY 6 0191518 Backflow Preventer Assembly, 6 Inch Nominal Size, 300 Stainless Steel
- COAXSHER AS404 Medical Kit Case Bag, Black
- PIP 3500/XXL Protective Clothing Disposable Coverall, 2XL, White, Case
- COOPER B-LINE B3061-3PLN Angle Bracket, 390 lbs. Load Capacity, Steel, Plain
- MCDONNELL & MILLER 750-T-120 176206 Electric Level Control, Test Switch
- DAYTON GGS_48298 Lever
Explore More
- KEYSHAFT
- Cylinder Caddies
- Food Stations
- Socket Set Screws
- Brass Blanks Flats Bars Plates and Sheet Stock
- Quick-Disconnect Tube Fittings
- REVCOR Propeller, 22 inch
- ANSELL 32-105 Hynit Lightweight Protective Gloves
- CONDOR Premium, Safety Cuff, Cotton Fleece, Wing Thumb Leather Gloves
- KEO Long Series Combined Drills And Countersinks, 8 Inches
- SQUARE D General Duty, Fusible, 240VAC Safety Switches
- PASS AND SEYMOUR Mounting Straps
- APOLLO VALVES Ball Valve Handles
- SPEARS VALVES FlameGuard CPVC Fire Sprinkler Reducing Tees, Socket x Socket x Socket
- VALLEY CRAFT Box Dumpers, 36 x 36 Inch Chute
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320539.26 EL-HMQ832-50-H_-56-26 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.625 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit



