GROVE GEAR EL8320565.19 EL-HM832-5-H_-140-19 Worm Reducer, 5:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.188 Inch O.D, Aluminum
Get it by Wednesday, Apr 15
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 19 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 140TC |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 7/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Coupled |
| Max. Input Hp | 11 23/25 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Hp | 11 29/100 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 350 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 2033 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HM-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | mounting type | max. input hp | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8320543.24 | 3267 lbs.-in. | Shaft Mount | 5 9/50 hp | - | 3 1/4" | 87 RPM | HMQ-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320241.00 | 2033 lbs.-in. | Base | 11 23/25 hp | - | 3 1/4" | 350 RPM | BM-D | Solid Shaft | €3,482.88 | |
![]() |
EL8320518.23 | 2980 lbs.-in. | Shaft Mount | 6.127 hp | - | 3 1/4" | 116 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €4,204.29 | |
![]() |
EL8320583.23 | - | Shaft Mount | 1 3/100 hp | - | 3 1/4" | 21.9 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320580.27 | 3303 lbs.-in. | Shaft Mount | 2.926 hp | - | 3 1/4" | 43 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320602.23 | 3360 lbs.-in. | Shaft Mount | - | - | 3 1/4" | - | HMQ-H1 | - | €4,262.95 | |
![]() |
EL8320557.28 | - | - | - | - | 3.2" | - | - | - | €1,694.91 | RFQ
|
Explore Products
- HUB CITY 0220-77833 Worm Gear Reducers, Quill Input, Soild Output Shaft, Gray
- TITAN FASTENERS CAW88048
- EDISON HPB106-3 Open Power Distribution Block, 175A, 3-Pole, 2/0 Awg To 8 Awg, 6 Openings
- CINCINNATI FAN R162V
- MAIN FILTER INC. MF0334867 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 3.54 Inch Height
- MAIN FILTER INC. MF0123803 8200136UM Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 12.99 Inch Height
- WINSMITH E30MSFS32240FT Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, Hollow Bore
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Jetters
- Hydraulic Tool Accessories
- Filter/Regulators
- Hazardous Location Air Conditioners
- Flange Coupling Accessories
- FABENCO DVG Series Loading Dock Safety Gates with Vertical Lifts
- KEO Combined Drills And Countersinks, Plain Type, 90 Degrees Countersink Angle
- ANVIL AF700SS Series Universal Swivel Attachments, 316 Stainless Steel
- LYON Storage Cabinet, Standard Door
- MILWAUKEE Hammer Drill Bit Core Guide Plate
- LUBE Valve Needle
- VULCAN HART Condensate Box Kit
- SANDPIPER Inner Covers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320565.19 EL-HM832-5-H_-140-19 Worm Reducer, 5:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.188 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit



