GROVE GEAR EL8320502.20 EL-H832-15-H_-20 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Aluminum
Get it by Wednesday, Apr 15
€2,358.50 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | H-H1 |
| Bore Code | 20 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.63" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Shaft |
| Max. Input Hp | 6.127 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Hp | 5.516 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 116 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 2980 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-H-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | mounting type | max. input hp | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8320543.24 | 3267 lbs.-in. | Shaft Mount | 5 9/50 hp | - | 3 1/4" | 87 RPM | HMQ-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320241.00 | 2033 lbs.-in. | Base | 11 23/25 hp | - | 3 1/4" | 350 RPM | BM-D | Solid Shaft | €3,482.88 | |
![]() |
EL8320518.23 | 2980 lbs.-in. | Shaft Mount | 6.127 hp | - | 3 1/4" | 116 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €4,204.29 | |
![]() |
EL8320583.23 | - | Shaft Mount | 1 3/100 hp | - | 3 1/4" | 21.9 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320580.27 | 3303 lbs.-in. | Shaft Mount | 2.926 hp | - | 3 1/4" | 43 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320602.23 | 3360 lbs.-in. | Shaft Mount | - | - | 3 1/4" | - | HMQ-H1 | - | €4,262.95 | |
![]() |
EL8320557.28 | - | - | - | - | 3.2" | - | - | - | €1,694.91 | RFQ
|
Explore Products
- INGERSOLL-RAND MX60A Air Paving Breaker 1250 Bpm 70.0 Cfm
- APPLETON ELECTRIC IMLLEDA42J5BUF Lighting Fixture, Lumen 4000
- STEARNS BRAKES 800720646 Hsgci-Thru Shfttach Mtg
- NUMATICS 229-841 End Plate Kit Mark 55 Full Size
- RULAND MANUFACTURING ENCL60-30MM-A 30mm Thin Line Shaft Collar, Aluminum, One-Piece Clamp Style, 60mm OD, 12mm Wd.
- SLOAN EFX200.002.0000 Angled Straight Bathroom Faucet, Chrome Finish, 1.5 GPM Flow Rate, Motion Sensor
- TITAN FASTENERS BLH8SP
- ADAPT-ALL 9220-06-06 Solid Adapter, Carbon Steel, -06 Male JIC x -06 Female JIS
Explore More
- KEYSHAFT
- Combined Drill/Countersinks
- Router Bits
- Refrigeration Access Valves
- Plow Bolts
- Drive Train Tools
- RINGERS GLOVES R-267 Heavy Duty Oil Resistant Impact Gloves
- DESTACO 371-R Series Pull Action Latch Clamps
- TYGON C-210-A Tubings
- ANVIL 212FP Series Seismic Bracing Clamps
- LISLE Nut Socket
- EATON FDCE Series Complete Molded Case Circuit Breakers, F Frame
- MACROMATIC ATP Series Triplexors Relays
- PBC LINEAR Round Flange Double Bearings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320502.20 EL-H832-15-H_-20 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Aluminum
€2,358.50 /unit




