GROVE GEAR EL8320541.28 EL-HMQ832-10-H_-140-28 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.75 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 28 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 140TC |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 7/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Max. Input Hp | 8 23/250 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 3/4" |
| Output Hp | 7.497 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 175 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 2700 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | mounting type | max. input hp | output torque | output rpm | output diameter | series | gear type | gear ratio | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8320555.27 | Shaft Mount | 2.462 hp | 3315 lbs.-in. | 35 RPM | 1.688" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320603.19 | Shaft Mount | 3.619 hp | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | 1.188" | EL Series | Worm | - | €4,262.95 | |
| EL8320533.24 | Shaft Mount | 8 23/250 hp | 2700 lbs.-in. | 175 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320550.28 | Shaft Mount | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 3/4" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320597.24 | Shaft Mount | 11 23/25 hp | 2033 lbs.-in. | 350 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320550.24 | Shaft Mount | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320545.24 | Shaft Mount | 3.619 hp | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €4,262.95 |
Explore Products
- BOSTON GEAR 30288
- RULAND MANUFACTURING PCMR32-10-10-SS 10mm x 10mm Four Beam Coupling, SS, Clamp Style, 31.8mm OD, 38.1mm Lg.
- T&S 5HR-232-01XE1 Hose Reel System, 8 Inch Wall Mt. Base Faucet, 3/8 Inch x 35 Feet Hose
- MILWAUKEE VALVE MCRB200I24VAC Electric Actuator, With Brake, 24 Vac
- GATES 74221049 Bolt Clamp, T-Bolt Standard Design
- GRAINGER BULK-RB-P80-2 Polyurethane Ball, Std, 1/4 Inch Dia, Black, Opaque, 80A, -20 Deg F To 180 Deg F
- LITTLE GIANT SC-A-3048-NC Ventilated Welded Storage Locker Gray
Explore More
- KEYSHAFT
- Pin and Sleeve Boxes
- Electric Hand and Die Grinders
- Clamping Kits
- Heavy Duty Slide Hammers
- Carbon Steel Rod Stock
- REVCOR Blade Fan 24 Inch
- AKRO-MILS 30110 Shelf Bins
- BOLLE SAFETY Contour Metal Ultra-Lightweight Safety Glasses
- ANVIL AF730 Series Longitudinal And Lateral Seismic Clamps, Electro Galvanized
- PROTO Short Socket Bit 3/8 Drive
- TEXAS PNEUMATIC TOOLS Carbide Rock Bit
- WOODHEAD 130226 Series Brush Holder
- SPEARS VALVES CPVC FKM True Union Retrofit Kits
- MORSE CUTTING TOOLS 2121 Series Taper Pipe Taps, Spiral Flute
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320541.28 EL-HMQ832-10-H_-140-28 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.75 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit

